Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Morderstw w Suffolk Anthony'ego Horowitza.

Powiem to od razu: moim zdaniem to Anthony Horowitz powinien pisać kontynuację przygód Herkulesa Poirot. „Morderstwa w Suffolk” (jak i poprzedni tom cyklu – „Morderstwa w Somerset”) to dowód na to, że autor doskonale odnajduje się w klasycznej powieści detektywistycznej. Co więcej – wznosi ją na nowy poziom, umieszczając też akcję we współczesności.


Miniokładka Estrogenu Magdy Stachuli, Alicji Sinickiej i Klaudii Muniak.

Trzy mistrzynie thrillera psychologicznego postanowiły połączyć siły i napisać razem książkę. Magda Stachula, Alicja Sinicka i Klaudia Muniak oddają w ręce czytelników powieść, która mówi o istocie solidarności kobiet oraz o ich mocy – zwłaszcza, gdy działają razem i się wspierają. „Estrogen” to też opowieść o tym, jak niebezpieczne są psychologiczne mechanizmy manipulacji drugim człowiekiem.


Miniokładka Influencerki Ellery Lloyd.

„Influencerka” to thriller psychologiczny opowiadający o rodzinie, która pada ofiarą stalkingu. Ktoś w niezdrowy sposób interesuje się małżeństwem Jacksonów. Gdy nękanie przybiera na sile, sielankowe dotąd życie Emmy, Dana i ich dwójki dzieci zamienia się w koszmar. Ofiary nie mają pojęcia, kto się im naprzykrza i jakie motywy nim kierują. Podczas całej sprawy na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości, o których bohaterowie woleliby na zawsze zapomnieć.


Kronikizbrodni2400 Mini

Zagraliśmy w kolejną odsłonę gier z serii „Kroniki Zbrodni” od Lucky Duck Games Polska. Tym razem przenieśliśmy się w czasie w daleką przyszłość, do roku 2400, wcieliliśmy w młodą cyberagentkę Kalię Lavel i rozwiązaliśmy kilka zagadek kryminalnych. Mam wrażenie, że ta wersja przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom powieści kryminalnych, ale i dzięki futurystycznemu klimatowi gry także tym, którzy chętnie sięgają po fantastykę.


Miniokładka gry Niepożądani goście

„Niepożądani goście” to detektywistyczna gra planszowa, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia – gry. Ostatnie wieczory spędzaliśmy na kolejnych rundach, pnąc się po szczeblach trudności i próbując rozwiązać za każdym razem nową zagadkę kryminalną, których w sumie (wliczając specjalnie przygotowaną aplikację na telefon), jest tu grubo ponad tysiąc.


Miniokładka Szwedzkiego kryminału Beaty i Eugeniusza Dębskich.

To już trzecia odsłona przygód prywatnego detektywa, Tomasza Winklera. Tym razem Beata i Eugeniusz Dębscy konfrontują swojego protagonistę z prawdziwym psychopatą. Tajemniczy Psychoza ucieka z zakładu psychiatrycznego, a tymczasem Winkler... wraca do struktur policji. Były funkcjonariusz zostaje audytorem w archiwum Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu i przygląda się nierozwiązanym sprawom kryminalnym. Zanim Tomasz na dobre zacznie działać w Archiwum X, musi jednak najpierw rozwiązać pewną sprawę honorową.


Miniokładka Morderczej rozgrywki Ryszarda Ćwirleja.

To już dziesiąta odsłona perypetii poznańskich milicjantów stworzonych przez Ryszarda Ćwirleja. Tym razem autor przenosi czytelników do stolicy Wielkopolski do roku 1987, by szukać sprawców spektakularnej jatki, do której dochodzi w hotelu Polonez. Właśnie tam na dancingu zostaje zamordowana wokalistka zespołu muzycznego, a w jednym z pokoi ktoś strzela do szwedzkiego turysty. Z kolei szanowany herszt półświatka – doskonale znany czytelnikom Ćwirleja – Gruby Rychu zostaje zuchwale oszukany podczas partyjki pokera. Czy krwawe porachunki w hotelu Polonez mają coś wspólnego z górą dolarów, które zwinięto sprzed nosa Grubińskiego?


Miniokładka Arki Johna Lyncha.

A jednak można pisać o ekonomii i problemach rynku w sposób pasjonujący i przykuwający uwagę czytelnika do reszty! „Arka” to literacki debiut Johna Lyncha, amerykańskiego przedsiębiorcy, który po upadku komunizmu przyjechał do Polski budować gospodarkę wolnorynkową. Po latach doświadczenie biznesowe postanowił wykorzystać w fabule powieści. Obserwujemy więc potyczki rzutkiego właściciela firmy odzieżowej z rekinami finansjery, którzy za wszelką cenę, niekoniecznie legalnie, próbują przejąć kontrolę nad intratnym biznesem i zamieniają życie uczciwych ludzi w piekło.


Miniokładka Kiedy umiera król Eliny Backman.

W polskich księgarniach właśnie pojawił się wydawniczy hit prosto z Finlandii – debiutancka powieść kryminalna autorstwa Eliny Backman. „Kiedy umiera król” to naprawdę przyzwoity kawał prozy gatunkowej z lokalną specyfiką w tle.


Miniokładka Czerwonego jeźdźca Juliji Jakowlewej.

Wasilija Zajcewa spotkaliśmy już w powieści „Towarzyszu mój”, a teraz przyszła pora na „Czerwonego jeźdźca”. Tym razem leningradzki milicjant musi przyjrzeć się sprawie tragicznego wypadku na hipodromie. W trakcie zawodów ginie jeździec i jego koń. Świadkowie wykluczają, aby do wypadku mogło dojść wskutek błędu woźnicy, Leonid Perłowy był bowiem najwyższej klasy dżokejem, trenerem i instruktorem kolejnych roczników kawalerzystów. Zajcew będzie się więc musiał dowiedzieć, co się tak naprawdę stało.