Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Oko w oko ze złem Kerry Daynes.

Oko w oko ze złem” to wspomnienia angielskiej psycholożki sądowej Kerry Daynes. Dwie dekady pracy z mordercami, gwałcicielami czy pedofilami dostarczyły jej sporo materiału do rozważań. O trudnych sprawach pisze w przystępny sposób, z dystansem i dużą dawką czarnego humoru.


Miniokładka Pozycji trupa Magdy Kuydowicz.

„Pozycja trupa” to druga komedia kryminalna na koncie dziennikarki telewizyjnej Magdy Kuydowicz. Autorka zadebiutowała w ubiegłym roku powieścią „Stało się”. W najnowszej książce pisarka zaprasza czytelników na turnus jogi. Z planów relaksu na macie w tytułowej pozycji trupa ostanie się jednak sam trup. I pogoń za mordercą.


Miniokładka Krwi z mojej krwi Maurizio de Giovanniego.

To drugi tom skomponowanej wokół pór roku serii włoskich kryminałów retro Maurizia de Giovanniego. Po rozpoczynającej cykl zimie nieśpiesznie nadchodzi wiosna. Wracamy do Neapolu lat trzydziestych ubiegłego wieku, gdzie komisarz Ricciardi wespół z brygadierem Maione tropią mordercę staruszki trudniącej się wróżeniem z kart i pożyczaniem pieniędzy na procent.


Miniokładka Gwiazd Oriona Aleksandra Sowy.

„Gwiazdy Oriona” to tak naprawdę prequel dwóch poprzednich części cyklu „astronomicznego” autorstwa Aleksandra Sowy. Ten pochodzący z Opola pisarz ma już na swoim koncie liczne powieści i poradniki wydawane dotąd własnym sumptem. Ten tom jako pierwszy ukazał się w tradycyjnym wydawnictwie. „Gwiazdy Oriona” to mroczny kryminał policyjny osadzony w industrialnych sceneriach Górnego Śląska i Zagłębia. Poznajemy w nim początki policyjnej kariery głównego bohatera serii, szeregowego Emila Stompora.


Miniokładka Szwindlu Jakuba Ćwieka.

Jakub Ćwiek, pisarz znany przede wszystkim z pola gatunku fantastyki, wszedł także na literacką drogę kryminalną. Jego najnowsza powieść pod tytułem „Szwindel” ma wszystko: ciekawy pomysł, wyrazistych bohaterów, piętrową intrygę i zaskakujący finał. Autor porusza także istotne w dobie społeczeństwa cyfrowego zagadnienie bezpieczeństwa w sieci.


Miniokładka Cennego motywu Małgorzaty Rogali.

„Cenny motyw” to druga odsłona kryminalnego cyklu z prywatną detektywką Celiną Stefańską w roli głównej. W poprzedniej „Kopii doskonałej” autorka zabrała czytelników do Francji, teraz funduje nam wycieczkę do Pragi. Są to wyprawy ściśle tematyczne, z historią sztuki na pierwszym planie. W nowej powieści możemy też liczyć na kontynuację kwestii związanych z życiem prywatnym protagonistki. Rogala podsuwa swojej bohaterce tropy w sprawie śmierci jej rodziców. Czy tym razem Stefańska odnajdzie mordercę?


Miniokładka Kroków mordercy Michaeli Klevisovej.

Wydawnictwo Stara Szkoła przybliża polskim czytelnikom kolejną czeską autorkę literatury gatunkowej. „Kroki mordercy” to pierwsza część serii kryminałów, którą Michaela Klevisová rozpoczęła jeszcze w 2007 roku. Poznajcie zatem inspektora Bergmana. Oraz liczne stado kotów, które przewija się przez tę powieść...


Miniokładka W imię natury Jędrzeja Pasierskiego.

W zeszłym roku na rynek polskich kryminałów wszedł z przytupem nowy obiecujący autor. Jędrzej Pasierski, bo o nim mowa, nie zwalnia tempa i serwuje nam już trzeci sensacyjny tytuł. „W imię natury” nazwałabym thrillerem ekologicznym. Bardzo dobrym thrillerem ekologicznym.


Miniokładka Błękitu błyskawicy Ann Cleeves.

W „Błękicie błyskawicy” wraz z inspektorem Jimmym Perezem po raz czwarty przenosimy się na dalekie Szetlandy. Tym razem Ann Cleeves zabiera nas na rodzinną wyspę policjanta, Fair Isle, gdzie w obserwatorium ptaków zarządczyni tego obiektu padła ofiarą mordercy. To kolejny klimatyczny, mroczny kryminał, który wyszedł spod pióra jednej z moich ulubionych pisarek.


Miniokładka Ostrej jazdy Ryszarda Ćwirleja.

Kilkoro zróżnicowanych, ale równoprawnych bohaterów, parę równolegle prowadzonych wątków, spora dawka humoru sytuacyjnego i potoczysty język – to składowe wypracowanej przez Ryszarda Ćwirleja recepty na dobry kryminał. Sprawdza się ona znakomicie także w “Ostrej jeździe”, najnowszej powieści wielkopolskiego pisarza.