Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Gambitu zabójcy Tony'ego Kenta.

„Gambit zabójcy” to rasowy dreszczowiec szpiegowsko-polityczny, w którym pojawiają się tematy służb specjalnych, wielkiej polityki, walki o wpływy i dużych pieniędzy. To pierwsza odsłona przygód tercetu w składzie: oficer tajnych służb Joe Dempsey, wzięty prawnik Michael Devlin oraz dziennikarka telewizyjna Sara Truman. Bohaterowie muszą stawić czoła nieobliczalnym spiskowcom, którzy terrorem próbują wywrócić do góry nogami brytyjską scenę polityczną i wywołać międzynarodowy skandal.


Minizdjęcie B.A. Paris.

Myślę, że rodzina jest bardzo dumna z moich osiągnięć. Jednak jeśli tylko zaczynam mówić o czymś, co ma związek z pisaniem, po pięciu minutach moje córki stwierdzają: „Dobrze, mamo, wystarczy już o tobie”. To taki ich żarcik, ale dzięki niemu sprowadzają mnie na ziemię”!


Miniokładka Strażnika Lee Childa i Andrew Childa.

Jack Reacher już od 1997 roku nieprzerwanie (przynajmniej raz na dwanaście miesięcy) na własną rękę wymierza sprawiedliwość w kolejnych tomach sensacyjnej serii pisanej przez Lee Childa. W „Strażniku” ten były żandarm wojskowy zyskał sobie drugiego ojca w postaci młodszego brata Lee, Andrew Childa. Powiem tyle: rodzinny pisarski biznes ma się świetnie i oby jak najdłużej dostarczał czytelnikom satysfakcji.


Miniokładka Kronik Zbrodni, Lucky Duck Games.

Nakładem Lucky Duck Games Polska została właśnie wydana kooperacyjna gra fabularna „Kroniki zbrodni: 1900”. To połączenie planszówki z możliwościami nowych technologii – niezbędnym elementem gry jest aplikacja, którą łatwo można ściągnąć na telefon. Fanów literatury kryminalnej z pewnością zainteresuje fakt, że autorem scenariusza gry, obok Wojciecha Grajkowskiego, jest Tomasz Konatkowski, twórca serii kryminałów z Adamem Nowakiem w roli głównej.


Miniokładka Towarzyszu mój Juliji Jakowlewej.

„Towarzyszu mój” to pierwszy tom trylogii z milicjantem Wasilijem Zajcewem w roli głównej. Julija Jakowlewa przenosi w nim czytelników w lata 30. ubiegłego wieku do Związku Radzieckiego. Akcja dzieje się głównie w Leningradzie, jak przemianowano Petersburg – dawną stolicę carskiej Rosji. Mimo wzniosłego patronatu wodza rewolucji bolszewickiej w mieście panoszy się morderca i trup ściele się gęsto.


Miniokładka Terapeutki B.A. Paris.

Twórczość B.A. Paris to niewątpliwy fenomen na rynku wydawniczym. Tylko polscy czytelnicy kupili już milion jej książek i wcale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Można się zastanawiać, w czym tkwi ten sukces. Ja jednak zalecałabym przestać rozmyślać i po prostu sięgnąć po „Terapeutkę”. Do rzeczywistości – i to z niechęcią – wrócicie dopiero po zakończeniu lektury, w międzyczasie przeganiając namolnych członków rodziny, którzy poważyli się wam przeszkodzić w lekturze. Tak było w moim przypadku...


Miniokładka Kryptonimu Romea Wojciecha Nerkowskiego.

Scenarzysta filmowy i telewizyjny Wojciech Nerkowski napisał powieść szpiegowską, którą zadaje kłam obiegowej opinii o tym, że przyzwoite książki tego gatunku mogą wyjść wyłącznie spod pióra doświadczonych oficerów tajnych służb. Autor – przynajmniej oficjalnie – etatem w specsłużbach się nie chwali. „Kryptonim Romeo” zaś dostarcza dreszczyku emocji niczym przygody agenta 007.


Miniokładka Winnego Joanny Opiat-Bojarskiej.

Joanna Opiat-Bojarska pisze na ostro, mrocznie i z prawdziwą ikrą. Jeśli jeszcze ktoś sądzi, że soczysta powieść kryminalna, sensacyjna czy thriller to męska domena, po lekturze „Winnego” z pewnością zmieni zdanie, a potem pokłoni się w pas autorce. Zapnijcie pasy i startujcie w pełen czytelniczych emocji rajd.


Miniokładka Południcy Jiří Březina,

Najpierw ustalmy kwestie formalne. Otóż „Południca” to chronologicznie pierwszy tom przygód młodego śledczego z Czeskich Budziejowic, Tomáša Volfa, i jego koleżanki po fachu Evy Černej. Choć został wydany jako drugi (po „Przedawnieniu”), zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Teraz, skoro już mamy ten wstęp za sobą, mogę wyjaśnić, dlaczego, moim zdaniem, „Południca” to świetny kryminał.


Miniokładka W zamknięciu Kate Simants.

„W zamknięciu” to debiut angielskiej pisarki Kate Simants. Autorka, zanim zajęła się fikcją literacką, przez lata pracowała jako dziennikarka śledcza. Doświadczenia w relacjonowaniu kryminalnych spraw i przedstawianiu tajników pracy policji przed kamerami telewizyjnymi zaowocowały podczas pisania powieści gatunkowych.