Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Szwedzkiego kryminału Beaty i Eugeniusza Dębskich.

To już trzecia odsłona przygód prywatnego detektywa, Tomasza Winklera. Tym razem Beata i Eugeniusz Dębscy konfrontują swojego protagonistę z prawdziwym psychopatą. Tajemniczy Psychoza ucieka z zakładu psychiatrycznego, a tymczasem Winkler... wraca do struktur policji. Były funkcjonariusz zostaje audytorem w archiwum Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu i przygląda się nierozwiązanym sprawom kryminalnym. Zanim Tomasz na dobre zacznie działać w Archiwum X, musi jednak najpierw rozwiązać pewną sprawę honorową.


Miniokładka Morderczej rozgrywki Ryszarda Ćwirleja.

To już dziesiąta odsłona perypetii poznańskich milicjantów stworzonych przez Ryszarda Ćwirleja. Tym razem autor przenosi czytelników do stolicy Wielkopolski do roku 1987, by szukać sprawców spektakularnej jatki, do której dochodzi w hotelu Polonez. Właśnie tam na dancingu zostaje zamordowana wokalistka zespołu muzycznego, a w jednym z pokoi ktoś strzela do szwedzkiego turysty. Z kolei szanowany herszt półświatka – doskonale znany czytelnikom Ćwirleja – Gruby Rychu zostaje zuchwale oszukany podczas partyjki pokera. Czy krwawe porachunki w hotelu Polonez mają coś wspólnego z górą dolarów, które zwinięto sprzed nosa Grubińskiego?


Miniokładka Arki Johna Lyncha.

A jednak można pisać o ekonomii i problemach rynku w sposób pasjonujący i przykuwający uwagę czytelnika do reszty! „Arka” to literacki debiut Johna Lyncha, amerykańskiego przedsiębiorcy, który po upadku komunizmu przyjechał do Polski budować gospodarkę wolnorynkową. Po latach doświadczenie biznesowe postanowił wykorzystać w fabule powieści. Obserwujemy więc potyczki rzutkiego właściciela firmy odzieżowej z rekinami finansjery, którzy za wszelką cenę, niekoniecznie legalnie, próbują przejąć kontrolę nad intratnym biznesem i zamieniają życie uczciwych ludzi w piekło.


Miniokładka Kiedy umiera król Eliny Backman.

W polskich księgarniach właśnie pojawił się wydawniczy hit prosto z Finlandii – debiutancka powieść kryminalna autorstwa Eliny Backman. „Kiedy umiera król” to naprawdę przyzwoity kawał prozy gatunkowej z lokalną specyfiką w tle.


Miniokładka Czerwonego jeźdźca Juliji Jakowlewej.

Wasilija Zajcewa spotkaliśmy już w powieści „Towarzyszu mój”, a teraz przyszła pora na „Czerwonego jeźdźca”. Tym razem leningradzki milicjant musi przyjrzeć się sprawie tragicznego wypadku na hipodromie. W trakcie zawodów ginie jeździec i jego koń. Świadkowie wykluczają, aby do wypadku mogło dojść wskutek błędu woźnicy, Leonid Perłowy był bowiem najwyższej klasy dżokejem, trenerem i instruktorem kolejnych roczników kawalerzystów. Zajcew będzie się więc musiał dowiedzieć, co się tak naprawdę stało.


Miniokładka W ukryciu Lisy Gardner.

„W ukryciu” Lisy Gardner to drugi tom kryminalnej serii przygód bostońskiej śledczej D.D. Warren. Wydawnictwo Albatros wznawia kolejne części w nowej szacie graficznej. Choć „W ukryciu” można czytać bez znajomości innych książek autorki, to zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć najpierw po pierwszy tom, czyli „Samotną”, gdyż historie te się uzupełniają.


Miniokładka Oszustek Tori Telfer.

Książka Tori Telfer to syntetyczny przegląd sylwetek kobiet, które dzięki sprytowi, zimnej krwi i stalowym nerwom dokonywały oszustw w imponującym stylu. Czasem ofiarami ich przebiegłości padali bankierzy, milionerzy, politycy, prawnicy, ale nader często prości, naiwni przeciętniacy. Bohaterki tej porywającej opowieści gotowe były zrobić wiele, by zdobyć rozgłos, pieniądze czy awans społeczny.


Mrok Mini

Dotąd Emma Haughton tworzyła powieści dla dzieci i młodzieży, a teraz zadebiutowała w literaturze dla dorosłego odbiorcy. W „Mroku” angielska pisarka zabiera czytelników na zasypaną śniegiem i skutą siarczystym mrozem Antarktydę. W stacji badawczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dochodzi do tragicznego wypadku, w którym ginie dyżurny lekarz.


Miniokładka Zagraj mi na drogę Iva Procházková

Podinspektor Marián Holina już po raz trzeci rozwiązuje sprawę morderstwa na kartach powieści Ivy Procházkovej. W „Zagraj mi na drogę” czeska mistrzyni kryminału zabiera nas do praskiego Rudolfinum, audytorium muzycznego, w którym zostaje znalezione ciało pięknej klarnecistki. Szybko okazuje się, że jest wiele osób, które miały motyw i sposobność, by pozbawić kobietę życia. Holina będzie miał ręce pełne roboty.


Minizdjęcie Wnyków Michała Śmielaka.

W mrocznym thrillerze Michała Śmielaka trafiamy w sam środek hermetycznej, pełnej uprzedzeń, odurzonej religią i nieufnej społeczności. W tytułowych Wnykach – karkonoskiej wiosce – kolejne osoby przepadają bez wieści. Kosma Ejcherst będzie musiał stawić czoło zmowie milczenia, rozwikłać zagadkę i wyłonić winnego z zamkniętego kręgu podejrzanych. Wnyki to nie tylko nazwa miejscowości, ale i zwiastun rozlicznych pułapek fabularnych, jakie autor zastawia na czytelników. Bowiem w sielsko położonej górskiej osadzie nic nie jest takie, jakim się wydaje.