Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka "Śmierci wiarołomnym" Nory Roberts.

„Śmierć wiarołomnym” to już pięćdziesiąta druga odsłona kryminalnej serii „Oblicza śmierci” Nory Roberts. Bestsellerowa pisarka przenosi czytelników do 2061 roku w realia wbrew pozorom wcale nie superfuturystyczne. W Nowym Jorku ludzie nadal mordują się na tradycyjne sposoby, a sprawcom po piętach depcze nie armia wyszukanych technologicznie robotów, lecz policjanci z krwi i kości. Jak na przykład dobrze znana czytelnikom cyklu porucznik Eve Dallas, która twardo i konsekwentnie egzekwuje prawo, ku zgryzocie wszelkiej maści przestępców.


Miniokładka Nocnego dyżuru Robina Cooka.

„Nocny dyżur” to trzynasty tom serii z parą protagonistów: Jackiem Stapletonem i Laurie Montgomery, autorstwa mistrza thrillera medycznego Robina Cooka. I tym razem pisarz zza oceanu w swojej książce łączy walory rozrywkowe z istotnymi problemami trawiącymi amerykańską opiekę zdrowotną. Cook opowiada dramatyczną historię seryjnego mordercy uśmiercającego pacjentów w jednym z nowojorskich szpitali. Po piętach depcze mu główny bohater – lekarz patolog i niestrudzony cyklista Jack Stapleton.


Miniokładka Złego wyboru Hanny Greń

Tym razem Hanna Greń zabiera nas w lata dziewięćdziesiąte zeszłego wieku w swoje rodzinne beskidzkie strony. W Wiśle panuje trzaskający mróz – ten związany z warunkami atmosferycznymi, ale i ten w sercach niektórych mieszkańców. Bo oto dostajemy w swoje czytelnicze ręce mroczną historię kryminalną napisaną dosadnym językiem przywodzącym na myśl polskie kultowe filmy gatunkowe ostatniej dekady dwudziestego stulecia.


Miniokładka Ocalonych Jane Harper

„Ocaleni” to klimatyczny, kameralny kryminał z toczącą się powoli – ale nieustępliwie zmierzającą do zaskakującego finału – akcją. Jane Harper, australijska autorka powieści gatunkowych, jak to ma w zwyczaju, i tym razem wykorzystuje siły natury jako element współtworzący atmosferę grozy powieści, jak i bezpośrednio zagrażający bohaterom. W najnowszej książce zaprasza czytelników na tak samo piękną, co niebezpieczną Tasmanię.


Miniokładka Kodu Himmlera Przemysława Piotrowskiego.

„Kod Himmlera” to debiutancka powieść Przemysława Piotrowskiego, która została właśnie wznowiona nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Nie jest to dokładnie ten sam tekst, co w wydaniu pierwszym – autor dokonał korekty stylistycznej i narracyjnej oryginału. Dostajemy w swoje ręce sensacyjno-przygodową rozrywkę z zawrotnym tempem akcji i kreatywną kompilacją faktów historycznych z teoriami spiskowymi o hitlerowskiej wunderwaffe – cudownej broni, która miała zmienić oblicze II wojny światowej, a III Rzeszy zapewnić po wsze czasy panowanie nad całym globem.


Miniokładka Gangway Grzegorza Dziedzica.

„Gangway” to druga część perypetii Teodora Ruckiego – polskiego imigranta w Stanach Zjednoczonych. Za debiutancką powieść pt. „Żadnych bogów, żadnych panów” Grzegorz Dziedzic zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru i został uhonorowany nagrodą za Kryminalny Debiut Roku 2022. Jak poprzednio, tak i tym razem autor zaprasza czytelników do trawionego wojnami gangów Chicago. Jest rok 1921, w mieście trwają walki o dochody z handlu alkoholem. A ten, mimo narzuconej przez władze prohibicji, leje się strumieniami. Również dzięki wydatnej pomocy polskich gangsterów.


Miniokładka Złotego kręgu Małgorzaty Sobieszczańskiej

„Złoty krąg” – najnowsza powieść Małgorzaty Sobieszczańskiej – to kryminał osadzony w niewielkiej turystycznej miejscowości po sezonie, w małej społeczności, w której wszyscy się znają i niejeden skrywa jakąś tajemnicę. To też obraz naszej współczesnej Polski – niezbyt pięknej, przynajmniej mentalnościowo i światopoglądowo. Możemy się jako społeczeństwo przejrzeć w „Złotym kręgu” jak w lustrze. I z pewnością nie będziemy zadowoleni z naszego krzywego odbicia.


Miniokładka Urwiska Roberta Małeckiego

W „Urwisku” znajdziemy wszystko to, co w twórczości Roberta Małeckiego najlepsze: solidny policyjny kryminał, złamanych, intrygujących bohaterów, wiarygodne (poparte porządnym researchem) zaprezentowanie świata przedstawionego, zaskakujące (ale wymyślane nie na siłę) zwroty akcji. Seria z Marią Herman i Olgierdem Borewiczem stoi na mojej prywatnej półce kryminalnych ulubieńców obok cyklu z komisarzem Bernardem Grossem.


Miniokładka Tatusia Magdaleny Adaszewskiej

„Tatuś” to trzecia, finałowa już odsłona powieściowej serii autorstwa Magdaleny Adaszewskiej. Autorka zamyka wątki rozpoczęte w poprzednich powieściach, czyli „Balsamistce” i „Córeczce”. Nadszedł czas na poznanie odpowiedzi na postawione wcześniej pytania i ujawnienie prawdy o trudnej przeszłości protagonistek – dwóch sióstr, które tropią tytułowego tatusia. A właśnie tytuł nabiera nowego znaczenia, gdy się okaże, że owym rodzicielem jest sadystyczny socjopata, bezkarny predator, który latami świetnie się maskował i wymykał organom ścigania. Co przyniesie bohaterkom spotkanie z katem?


Miniokładka Ogon skorpiona Preston&Child

„Ogon skorpiona” to drugi tom serii z archeolożką Norą Kelly w roli głównej. Choć tak naprawdę mamy tu dwie protagonistki – Norze towarzyszy agentka Federalnego Biura Śledczego Corrie Swanson. Tym razem panie rozwiązują sprawę śmierci mężczyzny, którego ciało odkryto w dawnej górniczej osadzie w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Rejon obfitował w złoża złota, pozostało tam sporo opuszczonych kopalń plądrowanych przez poszukiwaczy skarbów. Kim był zmarły mężczyzna? Dlaczego zginął? Czy padł ofiarą porachunków amatorów historycznych kosztowności?