Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Południcy Jiří Březina,

Najpierw ustalmy kwestie formalne. Otóż „Południca” to chronologicznie pierwszy tom przygód młodego śledczego z Czeskich Budziejowic, Tomáša Volfa, i jego koleżanki po fachu Evy Černej. Choć został wydany jako drugi (po „Przedawnieniu”), zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Teraz, skoro już mamy ten wstęp za sobą, mogę wyjaśnić, dlaczego, moim zdaniem, „Południca” to świetny kryminał.


Miniokładka W zamknięciu Kate Simants.

„W zamknięciu” to debiut angielskiej pisarki Kate Simants. Autorka, zanim zajęła się fikcją literacką, przez lata pracowała jako dziennikarka śledcza. Doświadczenia w relacjonowaniu kryminalnych spraw i przedstawianiu tajników pracy policji przed kamerami telewizyjnymi zaowocowały podczas pisania powieści gatunkowych.


Miniokładka Zachowaj to dla siebie Moniki Dworak.

Monika Dworak swoją powieścią „Zachowaj to dla siebie” debiutuje w tak popularnym ostatnimi czasy gatunku domestic noir. To historia o rodzinnych sekretach, które prędzej czy później wynurzają się na powierzchnię. I o kłamstwie, od którego nie sposób się uwolnić.


Miniokładka Gry zaklinacza Donata Carrisi.

Dziesięć lat po premierze „Zaklinacza” pojawia się trzeci tom cyklu Donata Carrisi (po drodze była jeszcze „Hipoteza zła”) z Milą Vasquez w roli głównej. Przygotujcie się na przerażającą, pełną zwrotów akcji historię z filozoficznym przesłaniem w tle.


Miniokładka Podejrzanego jak diabli Jacka Getnera.

Jacek Getner, autor komedii kryminalnych, w swojej najnowszej powieści zabiera czytelników na Suwalszczyznę do pensjonatu Lodowiec. Wbrew pozorom na polskim biegunie zimna emocje są gorące. Pełno tu scen zazdrości, co rusz wychodzą na jaw niewyrównane rachunki krzywd z przeszłości, a w tle pobrzmiewają damsko-męskie nieporozumienia.


Miniokładka Wenus umiera Aleksandra Sowy.

„Wenus umiera” to trzeci tom serii astronomicznej z komisarzem Emilem Stomporem w roli głównej. Aleksander Sowa po raz kolejny udowadnia, że doskonale zna realia pracy mundurowych, bowiem sam jest w czynnej służbie. W tej części autor przenosi czytelników w lata 1998-99 na rubieże Dolnego Śląska.


Miniokładka Masek pośmiertnych Anny Rozenberg.

Wiem, że mamy dopiero marzec, ale ja już jestem przekonana, że „Maski pośmiertne” to będzie kryminalny debiut 2021 roku. Anna Rozenberg napisała powieść solidną pod każdym względem: przemyślanej, pełnej zwrotów akcji fabuły, nietuzinkowego, twardego, jednak budzącego sympatię bohatera czy podbudowy historycznej. Przy tym wszystkim jest to kryminał porywający, który połyka się za jednym posiedzeniem.


Miniokładka Nieznajomych C. L. Taylor.

C.L. Taylor, autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych, powraca z nową powieścią. Po uznanych przez szerokie grono czytelników „Teraz zaśniesz" i „Zanim powróci strach", które zostały opublikowane nakładem Wydawnictwa Albatros, przyszedł czas na „Nieznajomych". Szykujcie się na sporą dawkę emocji!


Miniokładka Kiedy spałaś Liz Lawler.

Nakładem Wydawnictwa Kobiecego wyszedł właśnie thriller psychologiczno-medyczny „Kiedy spałaś” autorstwa Liz Lawler. Autorka wyróżnia się na tle innych tytułów tego tak popularnego ostatnio podgatunku dogłębnym researchem, znawstwem tematu i wagą przekazywanych treści. A do tego mamy tu solidnie skonstruowaną zagadkę, której nie sposób rozwikłać niemal do samego końca powieści.


Miniokładka Patrz jak spadam Monsa Kallentofta.

Mons Kallentoft, szwedzki pisarz znany z serii kryminałów z komisarz Malin Fors w roli głównej, otwiera nowy cykl, w którym przenosi czytelników na Majorkę. Jego pierwszą odsłoną jest „Patrz, jak spadam".