Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Złego pasterza Michała Wierzby

„Zły pasterz” Michała Wierzby to wielowątkowy, pełnokrwisty kryminał, którego fabuła nawiązuje do działalności niezwykle niebezpiecznej sekty. Rozpisana na ponad sześciuset stronach historia to nielukrowany obraz gangsterskiego półświatka z parareligijnymi wątkami. Tutaj trup ściele się gęsto, bluzgi lecą niczym wióry przy rąbaniu drewna, a seks to żadne tam romantyczne uniesienia, a fizjologiczna interakcja. To mocna opowieść z wyrazistymi bohaterami, których determinacja zwiastuje – ulegając tytułowej stylistyce – ostateczną konfrontację dobra ze złem.


Miniokładka Sąsiadki Helene Flood.

Norweska pisarka i psycholożka Helene Flood po bestsellerowej „Psychoterapeutce” powraca z kolejną powieścią. Także w „Sąsiadce” autorka pozostaje wierna tak gatunkowi, jak i poruszanej tematyce – jej najnowsza książka to thriller psychologiczny z mocno zarysowanym wątkiem kryminalnym osnutym wokół trudnej relacji małżeńskiej.


Miniokładka Mory Piotra Bojarskiego.

Poznajcie komisarza Zbigniewa Kaczmarka. Tak, popularne w Wielkopolsce nazwisko Was nie myli, to śledczy ścigający przestępców w Poznaniu (w sumie już w dziewięciu powieściach Piotra Bojarskiego!). Tym razem autor przenosi nas w czasie do roku 1934 i opowiada historię pewnego mordercy-mściciela. Choć to fabuła całkowicie zmyślona, to jednak mocno osadzona w ówczesnych realiach historyczno-politycznych. „Mora” to solidny kryminał retro, który bawi sensacyjną akcją, ale i fascynuje przedstawioną rzeczywistością dwudziestolecia międzywojennego.


Miniokładka Pielęgniarki J.A. Corrigan

„Pielęgniarka” autorstwa angielskiej pisarki Julie-Ann Corrigan to bardzo ciekawy tytuł z półki thrillerów psychologicznych. Choć to dopiero druga powieść napisana przez autorkę, to już stawia ją w gronie najlepszych twórców tego gatunku. Jeśli lubicie pełne napięcia opowieści połączone z pogłębionymi wątkami obyczajowymi, ta książka jest dla Was.


Chwilektore Mini

Klaudia Muniak była dotąd znana czytelnikom ze swoich thrillerów medycznych. Jej najnowsza książka, „Chwile, które nigdy się nie wydarzą”, to powieść obyczajowa, druga (po „Wszystko, czego nie zrobiliśmy razem”) część Serii Londyńskiej. Mimo że autorka zmieniła gatunek literacki, w ramach którego się porusza, to także tutaj możemy liczyć na emocjonujące zwroty akcji i narastające napięcie, niczym w rasowym tytule spod znaku grozy.


Miniokładka Wyspy, Adrian McKinty

Najnowszy thriller Adriana McKinty`ego to emocjonująca historia o tym, jak wymarzony wyjazd do Australii zamienia się w prawdziwy, kryminalny koszmar. Autor przygotował dla czytelników fabułę usianą zwrotami akcji, swoich bohaterów stawia zaś w sytuacjach granicznych, mierzy ich z moralnymi dylematami, stworzył też protagonistkę z krwi i kości. Podczas lektury nasuwały mi się skojarzenia z „Władcą much” Williama Goldinga, ale też... „Przygodami Robinsona Kruzoe” Daniela Defoe.


Miniokładka Cień kruka, Karin Nordin

W swoim powieściowym debiucie Karin Nordin sięga po sprawdzony i lubiany przez czytelników motyw – oto bohater po latach powraca do swojej rodzinnej miejscowości. Inspektor Kjeld Nygaard, bo o nim mowa, zjawia się w miejscu, skąd kiedyś musiał uciekać, przepędzony przez rodzinę, z którą nie utrzymuje od tamtej pory relacji. Do miejsca, o którego istnieniu wolałby już zapomnieć, a które niespodziewanie się o niego upomina.


Miniokładka Alertu Piotra Głuchowskiego.

To już czwarty tom przygód toruńskiego dziennikarza Roberta Pruskiego. I tym razem autor nie oszczędza swojego bohatera, pakując go w sam środek afery u szczytów władzy. Rozwikłać ją i ujawnić może tylko niepokorny lokalny żurnalista, który nie ma już za wiele do stracenia. Sprawa opisana w „Alercie” jako żywo nawiązuje do głośnego swego czasu skandalu w Zatoce Sztuki w Sopocie.


Miniokładka Prawdziwego wyznawcy Jacka Carra.

„Prawdziwy wyznawca” to drugi tom (po „Liście śmierci”) perypetii Jamesa Recce'a, żołnierza wojsk specjalnych Stanów Zjednoczonych. Dramatyczne wydarzenia opisane w pierwszej części sprawiają, że główny bohater ucieka z kraju i ukrywa się w afrykańskiej głuszy. Coraz też odważniej poczyna sobie światek międzynarodowego terroryzmu. Europą wstrząsają kolejne spektakularne zamachy. Skoro ekstremiści ostrzeliwują doskonale strzeżone bazy wojskowe i eliminują wysokiego rangą dowódcę, to w zasadzie nikt nie może czuć się bezpieczny.


Miniokładka Córeniek Magdaleny Szydeł

Po świetnym debiutanckim „Krawcu” Magdalena Szydeł powraca z drugą częścią cyklu kryminalnego ZŁE MIASTA. Tym razem zbrodniczy cień pada na Warszawę, dokąd wybiera się Alicja Rucka – wścibska dziennikarka z Poznania – oczywiście w celach śledczych. Choć to dopiero drugi tom serii, zdążyłam się już przywiązać do bohaterów, polubić ich, styl pisarski Szydeł i stworzony przez nią świat przedstawiony. Mam nadzieję, że prędko dowiem się, jak dalej potoczą się losy tej sympatycznej, choć niepozbawionej skaz na charakterach bandy.