Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Miniokładka Jestem otchłanią Donata Carissiego.

W najnowszym thrillerze Donato Carrisi zabiera czytelników nad jezioro Como. Ten urokliwy zakątek północnych Włoch przyciąga milionerów z całego świata, topowe gwiazdy filmu i muzyki. Kupują tutaj okazałe wille z zapierającymi dech w piersi widokami na taflę jeziora oraz otaczające je alpejskie szczyty. Carrisi burzy ten sielankowy obrazek i podrzuca osiadłej tutaj śmietance towarzyskiej trupa oraz maniakalnego mordercę


Miniokładka Wilczego lata Hansa Rosenfeldta.

Hans Rosenfeldt dotąd pisał kryminały w duecie z Michaelem Hjorthem – panowie stworzyli bestsellerową serię z bezczelnym policjantem Sebastianem Bergmanem w roli głównej. Tym razem Rosenfeldt wystąpił solo. „Wilcze lato” to mroczny, ale zarazem niezwykle klimatyczny kryminał nawiązujący do różnych gatunkowych estetyk. A do tego z bardzo ciekawą protagonistką.


Miniokładka Echo Man Sam Holland

„Echo Man” to niezwykle mocna i mroczna historia pogoni za bezwzględnym seryjnym mordercą. Choć to literacki debiut, Sam Holland wkracza na literackie salony bez kompleksów, ale też bezkompromisowo. Nie cofa się przed epatowaniem złem i naturalistycznymi scenami. Z kart powieści wręcz wylewają się okrucieństwo i spowodowane przezeń cierpienie. Autorka łączy w swojej fabule fikcję z prawdziwymi wydarzeniami. Wykorzystuje popkulturowy fenomen powstały wokół działalności seryjnych morderców, tworząc bohatera-przestępcę kopiującego zbrodnie najbardziej znanych wielokrotnych morderców.


Miniokładka Protokołu Warszawskiego Steve'a Berry'ego.

Cotton Malone, czyli przebiegły antykwariusz, bohater bestsellerowych powieści Steve`a Berry`ego, powraca w piętnastym tomie swoich przygód, który jest osadzony także w... Polsce. Prezydent USA chce rozmieścić w naszym kraju rakiety balistyczne, by w ten sposób zmienić globalny balans militarny. W zasadzie wszyscy są temu przeciwni: Rosja, państwa Europy Zachodniej, jak i sama Polska. Języczkiem u wagi tej intrygi staje się polski prezydent. By zyskać jego przychylność, Amerykanie sięgają po wyrafinowany szantaż.


Miniokładka Głuszy Marka Edwardsa.

„Głusza” Marka Edwardsa to powieść, którą trudno sklasyfikować gatunkowo. Jest w niej wiele elementów z thrillera, wkrada się też groza, horror i motywy pogańskich wierzeń. Całość, mam wrażenie, największą czytelniczą radość może przynieść nieco młodszym odbiorcom z grupy okraszanej mianem „young adult”.


Miniokładka Nagiej prawdy Ryszarda Ćwirleja

To już czwarta odsłona powieściowej serii z podkomisarz Anetą Nowak. Ryszard Ćwirlej także tym razem przedstawia czytelnikom wielowątkową fabułę okraszoną dużą dawką humoru. Pisarz opowiada swoją historię z gawędziarską swadą, nie stroni też od ciętych nawiązań do aktualnych wydarzeń w kraju. Twórca neomilicyjnej serii bezlitośnie rozprawia się z antyszczepionkowcami, wszelkiej maści hochsztaplerami, którzy pod płaszczykiem dziennikarstwa śledczego kłamią i bez skrupułów monetyzują ludzką głupotę.


Miniokładka Sherlocka kryminalnej układanki

Lucky Duck Games Polska wypuściło na rynek nową grę karcianą, która jest z jednej strony gratką dla wielbicieli serialu „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem, z drugiej zaś stanowi świetną zabawę dla tych, którzy lubią logiczne łamigłówki.


Miniokładka Ra wszechmocny kot detektyw, a.b. Greenfield

A.B. Greenfield napisała świetną powieść detektywistyczną dla młodszego czytelnika. „Ra Wszechmocny. Kot detektyw” stanowi nie tylko okazję do rozwiązania ciekawej zagadki, zabawienia się w detektywa, ale i też daje szansę na nauczenie się czegoś o świecie i relacjach międzyludzkich (oraz ludzko-zwierzęcych).


Miniokładka W mroku słońca Christoffera Carlssona.

Najnowsza powieść Christoffera Carlssona to historia pogoni za mordercą, który wywraca spokojne życie mieszkańców szwedzkiej Hallandii do góry nogami. „W mroku słońca” uderza dychotomią: zderza się tu obraz zwykłych ludzi i ich wiejskiej sielanki z irracjonalnym, niezrozumiałym złem. Tragedia spotykająca lokalną społeczność zbiega się w czasie z ogólnonarodową traumą po zabójstwie premiera Olofa Palmego. Bohaterowie Carlssona nie rozumieją i nie godzą się na nową rzeczywistość – rozlewającą się po kraju przemoc. Z rozrzewnieniem wspominają sielankową, przewidywalną Szwecję.


Miniokładka Stare kości, Preston i Child

Preston i Child – twórcy przygód doktora Pendergasta – proponują czytelnikom nową kryminalną serię z kobiecym duetem w roli głównej: utalentowaną archeolożką Norą Kelly i agentką FBI Corrie Swanson. Na dobry początek przyjdzie im zmierzyć się z zagadką słynnej Wyprawy Donnera z 1846 roku. To właśnie wtedy w poszukiwaniu lepszego losu kilkanaście rodzin pionierów ze Środkowego Zachodu postanowiło przenieść się do Kalifornii. W trakcie przeprawy przez góry Sierra Nevada doszło do tragedii. Z osiemdziesięciu siedmiu członków wyprawy śmierć poniosło czterdzieści jeden osób.