Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Mini zdjęcie okładki książki Louisa Montero Manglano Muzeum luster

Od czasów Dana Browna powieści sensacyjne z motywem dzieł sztuki wplecionych w zagadkę kryminalną stały się niezwykle popularne w literaturze gatunku. „Muzeum luster” Luisa Montero Manglano na tym tle wychodzi przed szereg. Autor, jako absolwent historii sztuki, wie, o czym pisze. W najnowszej książce łączy swoje dwie pasje: sztukę właśnie oraz umiłowanie do powieści kryminalnych. W rezultacie dostajemy wyborną lekturę na długie zimowe wieczory. A każdy czytelnik od tej pory odwiedzając muzeum Prado w Madrycie, będzie się rozglądał wokół siebie nie tylko z zainteresowaniem, ale i z pewną nerwowością...


Miniokładka Szybkiego szmalu Ryszarda Ćwirleja.

Pamiętam, gdy po raz pierwszy pojechałam na Festiwal Kryminalna Piła i tam kupiłam kilka wznowionych powieści Ryszarda Ćwirleja. W oknie mojego hotelowego pokoju światło paliło się do późnych godzin nocnych, ponieważ nie chciałam się rozstawać z poznańskimi milicjantami i odkładać książki na półkę. To było siedem lat temu, a ja wciąż jestem wielką fanką Teosia Olkiewicza i spółki. W najnowszym tomie pt. „Szybki szmal” powracają nasi starzy dobrzy znajomi, jednak protagonistką jest już po raz trzeci młoda policjantka, Aneta Nowak.


Miniokładka Kolorów ognia Pierre'a Lemaitre'a.

Dawno nie czytałam tak dobrej powieści. W „Kolorach ognia” jest wszystko, czego może oczekiwać czytelnik: wartka, przewrotna akcja, z precyzją skrojone postacie, interesujące tło społeczno-historyczne, wspaniały i figlarny wręcz język. Pierre Lemaitre zasłynął w Polsce kryminalną serią o komisarzu Verhoevenie, jednak to cykl, w którym pojawiają się członkowie rodziny Péricourtów (publikowany przez Wydawnictwo Albatros), jest po prostu mistrzostwem świata.


Mini zdjęcie okładki powieści Hanny Greń Piąte przykazanie

Już po raz trzeci (po „Wiosce kłamców” i „Więzach krwi”) spotykamy się z Dionizą Remańską, główną bohaterką kryminalnej serii autorstwa Hanny Greń. Jak brzmi piąte przykazanie Dekalogu każdy wie, nie wszyscy jednak go przestrzegają... Prywatna detektyw ma więc znów ręce pełne roboty.


Mini zdjęcie okładki zbioru opowiadań Awers

Po sukcesie „Rewersu”, antologii opowiadań kryminalnych, którą jakiś czas temu wydała Czwarta Strona Kryminału, przyszła pora na „Awers”. Dwunastu polskich autorów kryminałów, dwanaście opowieści osadzonych w dwunastu różnych miastach. „Awers” to przekrój nie tylko twórczości rodzimych pisarzy gatunku, ale też samej istoty zbrodni, która w każdym tekście przyjmuje inny wymiar.


Mini zdjęcie okładki powieści Izabeli Janiszewskiej Histeria

 

Izabela Janiszewska, która w tym roku zadebiutowała świetnym „Wrzaskiem”, powraca na wydawniczy rynek z jeszcze lepszą „Histerią”. Polscy czytelnicy kryminałów zyskali znakomitą autorkę, która nie boi się poruszać w swoich książkach ważnych spraw społecznych i przedstawiać je w sensacyjnej, emocjonującej otoczce.


Mini zdjęcia okładki powieści Przemysława Borkowskiego Rytuał łowcy

Przemysław Borkowski powraca z kolejnym mocnym kryminałem, którego wydźwięk emocjonalny to najcięższy kaliber. To drastyczna, niestroniąca od brutalnych scen powieść, która zaburzy wam spokojny sen.


Mini zdjęcie okładki książki MIejscy szpiedzy Jamesa Pontiego

„Miejscy szpiedzy. Miasto świateł” Jamesa Pontiego to świetna szpiegowska literatura młodzieżowa. Jeśli taka lektura nie skłoni nastolatków do zainteresowania się czytaniem, to już nic tego nie zrobi.


Mini zdjęcie okładki powieści Przemysława Żarskiego Blizna

Najpierw był „Ślad”, teraz jest „Blizna”. Przemysław Żarski powraca z opowieścią o komisarzu Robercie Krefcie. Znów odwiedzamy Sosnowiec i okolice. Poznajemy dalsze, jeszcze bardziej pogmatwane losy bohaterów, których spotkaliśmy już w poprzednim tomie. Sięgając po „Bliznę”, przekonacie się, że kryminały Przemysława Żarskiego to mocny, solidny głos na scenie polskiej literatury gatunkowej.


Mini zdjęcie okładki książki Ryzykant Anieli Wilk

Aniela Wilk (pseudonim literacki) „Ryzykantem” doskonale wpisuje się w niezwykle popularną ostatnio na polskim rynku wydawniczym modę na powieści sensacyjno-erotyczne. Tom ten to kontynuacja wydanej w lipcu tego roku „Figurantki”. Czego możemy się spodziewać? Szybkiej akcji, międzynarodowych, egzotycznych plenerów, gorących scen i wciąż narastającego napięcia.