Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Minizdjęcie Wnyków Michała Śmielaka.

W mrocznym thrillerze Michała Śmielaka trafiamy w sam środek hermetycznej, pełnej uprzedzeń, odurzonej religią i nieufnej społeczności. W tytułowych Wnykach – karkonoskiej wiosce – kolejne osoby przepadają bez wieści. Kosma Ejcherst będzie musiał stawić czoło zmowie milczenia, rozwikłać zagadkę i wyłonić winnego z zamkniętego kręgu podejrzanych. Wnyki to nie tylko nazwa miejscowości, ale i zwiastun rozlicznych pułapek fabularnych, jakie autor zastawia na czytelników. Bowiem w sielsko położonej górskiej osadzie nic nie jest takie, jakim się wydaje.


Miniokładka Zimnego tropu Beaty i Eugeniusza Dęskich.

„Zimny trop” (nie mylić z zimnym trupem) to drugi tom (po „Dwudziestej trzeciej”) kryminalnej serii autorstwa małżeństwa Beaty i Eugeniusza Dębskich. Tym razem wraz z prywatnym detektywem Tomaszem Winklerem przenosimy się do dolnośląskiego uzdrowiska, by tam zająć się pewną sensacyjną sprawą...


Minizdjęcie powieści Krzysztofa Koziołka Biały pył. Piekło na K2

W najnowszej powieści Krzysztof Koziołek zabiera czytelników na drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi. Obserwujemy zmagania kolejnej narodowej wyprawy z górą zabójcą, jak – ze względu na liczbę śmiertelnych wypadków – nazywa się K2. Polacy chcą jako pierwsi stanąć na szczycie niezdobytej do tej pory zimą góry. W tej sportowej rywalizacji pojawia się wątek kryminalny – czyżby w zamkniętej grupie kilkunastu wspinaczy czaił się morderca?


Minizdjęcie okładki powieści Matthew Harta Diament śmierci

Matthew Hart zjadł zęby na diamentach. Jest ekspertem rynku kruszców: kamieni i metali szlachetnych. Znajomość tajników handlu złotem i diamentami Hart wykorzystał przy tworzeniu brawurowej opowieści o perypetiach charyzmatycznego agenta specjalnego Alexa Turnera i najdroższym brylancie świata. I oto mamy w rękach „Diament śmierci”, pierwszy thriller, jaki wyszedł spod pióra nowojorskiego autora.


Minizdjęcie okładki powieści Joanny Jodełki Pamiętnik karła

„Pamiętnik karła” to drugi tom kryminalnego cyklu Siostry Raj autorstwa Joanny Jodełki. Tym razem wspomniane siostry muszą rozwiązać tajemnicę śmierci nestorki zamożnego rodu. Do pomocy w śledztwie angażują niewylewającego za kołnierz ekspolicjanta Jarotę, który próbuje swoich sił w roli prywatnego detektywa i odkrywa niechlubne sekrety rodziny Solisów.


Miniokładka Długi zew Anna Cleeves.

Ann Cleeves, znakomita autorka kryminałów, której twórczość polscy czytelnicy pokochali dzięki lekturze szetlandzkiej serii i cyklu o Verze Stanhope, powraca z nową powieścią rozpoczynającą opowieść o detektywie Matthew Vennie. „Długi zew” to książka, w której znajdziecie wszystko to, co urzekło was w prozie Cleeves. A nawet więcej...


Miniokładka Samotnej Lisy Gardner.

Wydawnictwo Albatros właśnie wznowiło – w odświeżonej szacie graficznej i w nowym tłumaczeniu – pierwszy tom cyklu kryminalnego z D.D. Warren w roli głównej. To jednak nie bostońska śledcza jest tak naprawdę protagonistką „Samotnej” – pojawia się tylko na kilka chwil (a po raz pierwszy gdzieś w jednej trzeciej powieści). Ta historia należy do dwóch zbłąkanych dusz: snajpera Bobby'ego Dodge'a i bogatej, ale pokrzywdzonej przez los Catherine Gagnon.


Minizdjęcie okładki powieści Marty Zaborowskiej Bez powrotu

„Bez powrotu” to piąty tom serii z Julią Krawiec, ekspolicjantką, a obecnie prywatną detektywką w roli głównej. Tym razem protagonistka depcze po piętach sadystycznemu mordercy kobiet. Zanim ruszy w pościg, Krawiec szykuje się na rodzinną uroczystość, na której ma w końcu poznać swoją przyrodnią siostrę Lidię. Z imprezy nic jednak nie wychodzi, bowiem w jej trakcie siostra znika i wszelki ślad po niej ginie.


Miniokładka Wołyńskiej gry Justyny Białowąs.

„Wołyńska gra” to literacki debiut Justyny Białowąs. Do rąk czytelników autorka oddaje powieść kryminalno-historyczną. Jak zwiastuje już tytuł książki, motywem przewodnim jest tu ludobójstwo na Wołyniu, ale także na Podolu w latach 1943-44. I choć sama intryga to wytwór wyobraźni pisarki, to dzięki nasączeniu detalami historycznymi z burzliwych stosunków polsko-ukraińskich, książka w ciekawy sposób przedstawia także prawdziwe wydarzenia, silnym głosem wpisując się w nurt kryminałów z wątkiem retro.


Miniokładka Z dala od  świateł Tany French.

Tana French, irlandzka mistrzyni kryminału, zabiera czytelników tym razem w wiejskie, zapomniane przez cywilizację zachodnie obszary Zielonej Wyspy. I przedstawia mroczną, nieśpieszną opowieść o dość oryginalnym śledztwie.