Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Mini okładka Pułapki Lilji Sigurdardóttir

Sigurdardóttir, lecz nie Yrsa, tylko Lilja (zbieżność nazwisk przypadkowa) przychodzi do nas z powieścią sensacyjną pod tytułem “Pułapka”. To pierwszy tom trylogii “Reykjavik Noir” autorstwa pisarki i scenarzystki teatralno-filmowej. Motywem przewodnim książki jest przemyt kokainy z kontynentu europejskiego do Islandii. Dreszcz emocji podczas lektury gwarantowany!


Mini okładka Zabójczej bieli Roberta Galbraitha.

Robert Galbraith (w którym każdy fan kryminałów rozpozna ukrywającą się pod pseudonimem J.K. Rowling) kazał nam czekać na kolejny tom przygód Cormorana Strike'a niemal trzy lata. I wiecie co? Było warto! Czwarta część serii to porządna dawka dobrego kryminału z niezwykle interesującą parą detektywów. A ponad 650 stron porywającej historii to wciąż za mało.


Mini okładka Jego krwawych zamiarów Graeme'a Macrae'a Burneta.

Powieść Graeme'a Burneta udowadnia, że szkockie Wyżyny to kraina nie tylko bursztynowym trunkiem płynąca, – także krew leje się tam obficie. Przynajmniej w literaturze... W biały dzień w spokojnej osadzie zostaje zaszlachtowany szpadlem do torfu konstabl wsi oraz dwójka jego dzieci. Wytwór wyobraźni pisarza został zaserwowany tak realistycznie, że “Jego krwawe zamiary” równie dobrze mogłyby stać na półce opatrzonej podpisem: true crime.


Mini okładka łez pajaca Maurizia De Giovanniego.

“Łzy pajaca” to pierwszy z serii kryminał retro z komisarzem Ricciardim w roli głównej, a zarazem początek tetralogii inspirowanej porami roku. Autor zabiera czytelnika do zimowego Neapolu lat 30. ubiegłego wieku, gdzie w najsłynniejszym teatrze operowym świata dochodzi do morderstwa. W tle obserwujemy obraz zaczadzonych faszyzmem Włoch, którym marzy się rola światowego hegemona rodem z czasów Imperium Rzymskiego.


Mini okładka Pogrzebu na zamówienie Anthony'ego Horowitza.

Zapewnienia z okładki nie kłamią. Anthony Horowitz to godny następca Agathy Christie. Z precyzją konstruuje zagadkę z zamkniętym kręgiem podejrzanych, ma niebanalne pomysły na konstrukcję fabuły i świetnie osadza klasyczną powieść detektywistyczną we współczesnych realiach. Nic tylko zamawiać w księgarni „Pogrzeb na zamówienie”!


Mini okładka Zabójczego mrozu Louise Penny.

Po debiutanckiej “Martwej naturze” do rąk polskich czytelników trafia drugi tom serii Louise Penny z inspektorem Armandem Gamachem w roli głównej. Zamieszkująca kanadyjską prowincję niedaleko Quebecu autorka puszcza oko do odbiorców, bowiem w najnowszej powieści uśmierca... lokalną pisarkę. Przenikliwy śledczy Gamache odkrywa, że w zejściu z ziemskiego padołu zgryźliwej i nielubianej przez nikogo literatki maczał palce morderca.


Mini zdjęcie Innego rodzaju zła Andrew Wilsona.

Otóż okazuje się, że królowa kryminałów nie tylko wymyślała najbardziej skomplikowane zagadki detektywistyczne w historii literatury, ale teraz także sama je rozwiązuje. A to za sprawą Andrew Wilsona, który wpadł na pomysł, by Agathę Christie obsadzić w roli śledczego. Nakładem wydawnictwa Bukowy Las właśnie ukazał się drugi (po „Królowej zbrodni”) tom serii pod tytułem „Inny rodzaj zła”.


Mini okładka Dobrego miasta Mariusza Zielke.

W swojej najnowszej powieści Mariusz Zielke przenosi czytelników na głęboką prowincję. Szklane biurowce stolicy z poprzednich książek autora zostają zastąpione podmiejskimi willami z nieodzownymi, niby to szlacheckimi, kolumnami i dającą po oczach pastelozą elewacji. Jedno się nie zmienia – motywację do działania tak tych małomiasteczkowych, jak i bohaterów wcześniejszych kryminałów pisarza: maklerów, inwestorów giełdowych czy sędziów, stanowi dążenie do pieniędzy i osiągnięcia zysku za wszelką cenę.


Mini okładka Obserwuję cię Teresy Driscoll.

“Obserwuję cię” to historia o tym, jak zupełnie zwyczajna scena obserwowana podczas podróży pociągiem może stać się przyczyną destrukcji dwóch obcych sobie rodzin. Thriller psychologiczny Teresy Driscoll to również wnikliwe studium znieczulicy społecznej i konsekwencji niedoborów odwagi cywilnej w przestrzeni publicznej.


Mini okładka Kręgów Zbigniewa Zborowskiego.

“Kręgi” to druga, po „Skazie”, odsłona kryminalnej serii Zbigniewa Zborowskiego z Bartoszem Koneckim w roli protagonisty. Ekspolicjant w stolicy wchodzi w paradę tak gangsterom, jak i byłym kolegom po fachu. Doświadczenie zdobyte na służbie wykorzystuje teraz jako prywatny detektyw, imając się drobnych fuch.