Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Mini okładka Żmijowiska Wojciecha Chmielarza.

Tym razem to nie kolejna część przygód Jakuba Mortki czy Dawida Wolskiego. Wojciech Chmielarz napisał powieść oddzielną, stanowiącą zamkniętą całość. To tom zupełnie inny od tych, do jakich przyzwyczaił nas pisarz. Pogłębione portrety psychologiczne bohaterów, duszna, klaustrofobiczna wręcz atmosfera letniska z piekła rodem, a to co pozostaje niezmienne, to naprawdę zaskakujące zakończenie.


Mini okładka Horyzontu zła Haylen Beck

“Horyzont zła” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, w którym obserwujemy zmagania matki w walce o swoje dzieci. Haylen Beck przygotował dla głównej bohaterki istną gehennę: serię niesprawiedliwych oskarżeń, konfrontację z zastępem skorumpowanych stróżów prawa, zmagania z toksycznym mężem czy dziennikarzem – hieną. Wcale nie jest takie pewne, czy Audra Kinney wyjdzie z tej potyczki obronną ręką.


Mini okładka Małej baletnicy Wiktora Mroka.

Po debiutanckim “Czerwonym parasolu” Wiktor Mrok powraca z kolejną powieścią kryminalną. Tym razem na warsztat bierze temat wykorzystywania seksualnego nieletnich. “Mała baletnica” jest opartą na faktach opowieścią o próbie rozprawienia się z doskonale prosperującym podziemiem pedofilskim.


Mini okładka Niedobrego pasterza Przemysława Borkowskiego.

Przemysław Borkowski, znany do tej pory ze scen kabaretowych, prezentuje czytelnikom już drugą odsłonę swojej kryminalnej serii z Zygmuntem Rozłuckim w roli głównej. W “Niedobrym pasterzu”, tak jak i w poprzednim tomie - “Zakładniku” - autor nie oszczędza swojego protagonisty. Tym razem wysyła psychologa w pogoń za pedofilem - mordercą, który terroryzuje warmińskie okolice.


Mini okładka Ogrodnika Agnieszki Płoszaj.

Agnieszka Płoszaj wraca na kryminalno-literackie salony z kolejną książką z jej rodzinną Łodzią w tle. Autorka kontynuuje drogę, którą obrała w debiutanckiej powieści – zbrodnię traktuje jedynie jako pretekst do ukazania wybranych zagadnień społecznych. W poprzedniej “Czarodziejce” rozprawiła się z przemocą wobec dzieci, zaś w “Ogrodniku” na warsztat bierze problem podziemia aborcyjnego.


Mini okładka Przedawnienia Jiriego Breziny.

Wydawnictwo Afera z każdą kolejną publikacją podsyca apetyt na czeski kryminał. Była Iva Procházková, teraz jest Jiří Březina ze znakomitym „Przedawnieniem”. Oszczędny, trafiający w punkt styl, oryginalna konstrukcja fabuły i mocny temat powieści sprawiają, że tę lekturę zapamiętacie na długo.


Mini okładka Zamętu Vincenta V. Severskiego.

Vincent Severski powraca z nową serią powieści szpiegowskich. Nie spotkamy tu już znanych z “Nielegalnych” Konrada, Sary i spółki z Wydziału Q. Jest za to równie zakonspirowana Sekcja z ekscentrycznym pułkownikiem Romanem Leskim na czele. Na pierwszy ogień ekipa stawi czoło niebezpiecznemu kretowi, który panoszy się w gmachu Agencji Wywiadu i działa na rzecz obcego mocarstwa.


Mini okładka Opuszczonego miasta Bena H Wintersa.

“Opuszczone miasto“ to druga część trylogii “Ostatni policjant”. W miasteczku Concord, w które już wkrótce ma uderzyć meteoryt i unicestwić wszelką cywilizację, sprawy mają się coraz gorzej – brakuje prądu i wody, sklepy z braku żywności zamknięto, a policja zrejterowała do koszar. W tych okolicznościach detektyw Henry Palace powraca z prywatnym śledztwem, które wydaje się być skazane na kompletną porażkę. Tymczasem trwa odliczanie do końca świata.


Mini okładka Best Selera i zagadki znikających warzyw Mikołaja Marceli.

Tego jeszcze nie było! Kryminał warzywny (bo to warzywa są tu bohaterami opowieści) „dla dzieci w każdym wieku” - jak reklamuje książkę Mikołaja Marceli wydawca - i nie przesadza. Podczas lektury „Best Selera” świetną zabawę będzie miał tak mały, jak i duży czytelnik. Ten ostatni znajdzie tu mnóstwo nawiązań do rzeczywistości, które dodadzą pikanterii sprawie.


Mini okładka Negatywu Klaudiusza Szymańczaka.

“Negatyw” to kryminalny debiut polskiego politologa, amerykanisty i ekspolicjanta, Klaudiusza Szymańczaka. Powieść jest pokłosiem między innymi fascynacji autora kulturą amerykańską. Wykreowany przez niego protagonista - agent Federalnego Biura Śledczego John Slade - to potomek polskich imigrantów z warszawskich Bielan. Sprawy zawodowe kierują urodzonego w Nowym Jorku obiecującego oficera do ojczyzny rodziców.


Polecamy