Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Mini okładka Cieni Wojciecha Chmielarza.

Uważam, że powinno się wreszcie zaprzestać nadawania przydomków. Tych wszystkich „królów”, „mistrzów”, a nawet „prezydentów polskiego kryminału”. Ponieważ jest taki Wojciech Chmielarz, który wcale nie pretenduje do wyżej wymienionych tytułów, a po prostu jest najlepszy. Przeczytajcie „Cienie”, a sami się przekonacie, że ten chłopak z Gliwic nie ma konkurencji.


Mini okładka Czerwonego parasola Wiktora Mroka.

Nakładem wydawnictwa Initium ukazał się właśnie thriller, którego fabułę oparto na aktach z archiwum służb specjalnych. “Czerwony parasol” już wcześniej pojawił się na rynku w wersji elektronicznej, sygnowany wtedy nazwiskiem Jurijego Jakowa, natomiast wersję papierową podpisał Wiktor Mrok. Abstrahując od proweniencji autora, jest to wciągająca, dynamicznie przedstawiona historia z nietuzinkowymi bohaterami. Za tło historyczne opowieści posłużyła zimnowojenna rywalizacja między USA i Związkiem Radzieckim.


Mini okładka Stało się Magdy Kuydowicz.

Jeśli którąś rodzimą komedię kryminalną można by bez obiekcji opatrzyć mianem „drugiej Chmielewskiej”, to właśnie „Stało się” Magdy Kuydowicz. To lekka, zabawna lektura, której autorka przenikliwie spogląda na związki damsko-męskie, a do tego wciąga czytelnika w wir szalonych, sensacyjnych zdarzeń. Wszystko to w klimacie jako żywo przypominającym powieści królowej polskiego kryminału.


Mini okładka Strachu Jozefa Kariki.

Zacząć muszę od tego, że „Strach” nie jest thrillerem, choć taką informację możemy znaleźć na okładce. Powieści Jozefa Kariki, uznanego słowackiego pisarza, bliżej jest do horroru. Autor niezwykle przekonywająco buduje atmosferę grozy. Naprawdę bałam się podczas czytania! Jednak ten niewielki, ładnie wydany tom, jest czymś więcej niż tylko lekturą mającą na celu zmrozić czytelnikowi krew w żyłach.


Mini okładka Krwi Bartosza Szczygielskiego.

Bartosz Szczygielski, który w zeszłym roku zadebiutował znakomitą „Aortą”, zrobił milowy krok w stronę literackiego mroku. W „Krwi”, kontynuacji przygód pruszkowskiego policjanta, Gabriela Bysia, nie ma już miejsca na żarty. U bohaterów dzieje się źle. A może być tylko gorzej.


Mini okładka Murder park Jonasa Winnera.

Akcja powieści dzieje się na terenie tajemniczego parku rozrywki, na leżącej u wybrzeży USA wyspie Zodiak. Dwie dekady wcześniej ofiarą mordercy padły tam trzy kobiety. W konsekwencji tej tragedii atrakcję zamknięto, ale teraz nowy właściciel zamierza reaktywować jej działalność. Mroczna przeszłość wyspy, zamiast kulą u nogi, ma stać się wabikiem przyciągającym żądnych wrażeń śmiałków.


Mini okładka Tekstu Dmitry'a Glukhovsky'ego.

Najnowsza powieść autora trylogii science fiction “Metro 2033” to nie tylko bardzo udany kryminał, ale i realistyczny obraz współczesnej Rosji, w której, jak się można domyślić, wciąż bynajmniej nie śmieszno, a wyłącznie straszno. Glukhovsky, posiłkując się literacką fikcją, całkiem serio kreśli konfrontację szarego obywatela z aparatem władzy.


Mini okładka Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni Alana Bradleya.

Są takie książki, które niby to przeznaczone dla młodszego odbiorcy, kupuje się, głośno i wyraźnie informując księgarza oraz najbliższe otoczenie, że to dla dziecka – swojego, siostry, sąsiadów (niepotrzebne skreślić). Tymczasem w rzeczywistości żaden nieletni owej powieści nie dostanie w swoje rączęta (jeszcze by poplamił), ponieważ nabywca, używszy zasłony dymnej, zamierza ją przeczytać sam i nikomu nie dać. Tak też jest z serią przygód Flawii de Luce, której, jeśli jeszcze nie znacie, musicie czym prędzej nadrobić to niedopatrzenie!


Mini okładka Żebra Adama Antonia Manziniego.

Bezczelny i pyskaty wicekwestor Rocco Schiavone powraca w drugim tomie cyklu Antonia Manziniego. Podczas gdy na Sycylii grasuje komisarz Montalbano, daleko na północy w Dolinie Aosty, pośród zaśnieżonych Alp ze światkiem przestępczym zmaga się ten nietypowy śledczy. Można go kochać albo nienawidzić. Skłaniałabym się jednak ku pierwszej z tych opcji.


Mini okładka Pięciu czaszek Tomasza Konatkowskiego.

Tomasz Konatkowski poddaje nadkomisarza Adama Nowaka ciężkim próbom. W piątym tomie cyklu przygód warszawskiego policjanta autor konfrontuje go z przeciwnikiem obcinającym swoim ofiarom głowy. Zrobi się naprawdę ciekawie, gdy do towarzystwa dołączy nieprzebierająca w środkach mafia założona przez byłych esbeków, równie bezwzględni uczestnicy dzikiej reprywatyzacji, kolekcjonerzy dzieł sztuki i służby. Rozpisany na ponad pięciuset stronach przebieg tej rywalizacji obserwuje się z zapartym tchem.