Recenzje

W tym dziale prześwietlamy dla Was warte polecenia powieści kryminalne.

Mini zdjęcie "Toksycznych" Tomasza Duszyńskiego

„Toksyczni” to mroczny kryminał opowiadający o starciu gangsterów z organami ścigania. Podział na złych i dobrych Tomasz Duszyński traktuje nader swobodnie. W snutej przez niego opowieści stróże prawa nie stronią od korupcji, a mafiozi - w porównaniu z politykami czy biznesmenami - często jawią się jako ludzie z zasadami. Autor rozprawia się też z kolejną tajemnicą poliszynela, czyli przenikaniem się sfery zorganizowanej przestępczości i środowiska stadionowych chuliganów.


Mini okładka książki Czart Roberta Kilena

Akcja najnowszej powieści Roberta Kilena osadzona jest na Lubelszczyźnie. W „Czarcie” ten rejon Polski jest przedstawiony jako miejsce, w którym diabeł nie zasypia. Giną ludzie, wybuchają bomby, krew się leje i dochodzi do wielu zagadkowych zdarzeń, które trudno logicznie wytłumaczyć.


Miniokładka Dwoje dochowa tajemnicy Karen m McManus

„Dwoje dochowa tajemnicy” to drugi kryminał amerykańskiej autorki Karen M. McManus. Jej debiutancka powieść pod tytułem „Jedno z nas kłamie” szybko powędrowała na szczyty sprzedażowych rankingów, czego nie przeoczyli producenci filmowi, kupując prawa do jej ekranizacji. Choć w jej książkach głównie występuje licealna młodzież, pozycja może zainteresować również dorosłe audytorium. Dostajemy tu ciekawie skonstruowaną intry kryminalną, a także sporo wątków psychologiczno-obyczajowych.


Miniokładka Martwej wody Ann cleeves.

To piąty tom szetlandzkiej serii kryminałów autorstwa znakomitej Ann Cleeves. Tym razem akcja rozgrywa się na Mainland, największej z wysp archipelagu. W rodzinne strony wraca z Londynu dziennikarz Jerry Markham. Zostaje zamordowany. Jego ciało, porzucone na dryfującej po zatoce łódce, znajduje miejscowa prokurator Rhona Laing. Rusza śledztwo, podczas którego policjanci będę się musieli przebić przez mur milczenia mieszkańców.


Miniokładka Alienisty Celeba Carra.

Nie widziałam serialu, który powstał na podstawie powieści Caleba Carra, więc Wam nie powiem, co lepsze. Mogę za to z całą pewnością stwierdzić, że książka jest znakomita. Zapuśćcie się w brudne, pełne występku ulice Nowego Jorku schyłku XIX wieku i spróbujcie znaleźć seryjnego mordercę wraz ze specjalną grupą śledczą powołaną przez Theodore'a Roosevelta (późniejszego prezydenta USA, a dalekiego kuzyna swojego przyszłego następcy, Franklina Delano).


Miniokładka Zabójstwa na cztery ręce Karoliny Morawieckiej.

To już trzecia część serii komedii kryminalnych Karoliny Morawieckiej (autorki) z Karoliną Morawiecką (bohaterką), wdową po aptekarzu, w roli głównej. Tym razem pisarka zaprasza czytelników na przyjęcie weselne z... trupem w tle. Autorka sięga po sprawdzoną już receptę fabularną, opartą o metodycznie przeprowadzone dochodzenie z zagadką zamkniętego pokoju, opisane starannym językiem i przyprawione pobudzającymi zmysły popisami sztuki kulinarnej.


Miniokładka Łańcucha Adriana McKinty'ego.

„Ukradli tobie paszport, ukradnij komuś i ty”, doradza Ryszardowi Ochódzkiemu jego przyjaciółka. I ten cytat z „Misia” trafnie streszcza bestsellerową powieść irlandzkiego pisarza Adriana McKinty`ego. Pomysł na fabułę „Łańcucha” zasadza się na następującym mechanizmie: porywacze uprowadzają dziecko. Jego rodzice muszą jednak nie tylko zapłacić okup, by je odzyskać, ale i... porwać kolejnego nieletniego.


Miniokładka Widowiska Przemysława Borkowskiego.

„Widowisko” to trzeci tom kryminalnej serii Przemysława Borkowskiego. Wracają bohaterowie znani z poprzednich części: „Zakładnika” i „Niedobrego pasterza”, z psychologiem Zygmuntem Rozłuckim oraz komisarzem Rafałem Sądeckim na czele. Powraca również Olsztyn jako miejsce akcji, w którym festiwalową atmosferę rujnuje morderstwo. Na scenie wśród teatralnych trup pojawia się najprawdziwszy... trup. I ściele się on gęsto. A zbrodnie, zgodnie z tytułem książki, mają spektakularną oprawę.


Miniokładka Zamrożonych płomieni Jensa Henrika Jensena.

To trzecia i zarazem ostatnia już odsłona przygód duńskiego ekskomandosa Nielsa Oxena. Protagonista, uznany za zmarłego w poprzednim tomie (pt.„Mroczni ludzie”), wraca do gry. Musi wyrównać rachunki z prześladującą go organizacją Danehof. Członkowie tej tajnej loży trzymającej w kraju władzę nie próżnują. Zwierają szeregi do finałowej potyczki. W zwieńczeniu swojej serii Jens Henrik Jensen serwuje czytelnikom fabularny rollercoaster.


Miniokładka Śmierć nadeszła wczoraj Aleksandry Marininy.

W kolejnym tomie kryminalnej serii Aleksandry Marininy w Moskwie znowu trup ściele się gęsto. W centrum rosyjskiej stolicy w powietrze wylatuje samochód. Giną pracownicy telewizyjnego talk-show, a pozostały przy życiu prezenter dowiaduje się, że już wkrótce czeka go to samo. Do tego w podejrzanych okolicznościach zostają zamordowane: deputowana do Dumy Państwowej oraz... wróżbitka. W pogoń za sprawcami ruszają milicjantki: Anastazja Kamieńska i Tatiana Obrazcowa.