Drżyj Harry Hole'u! Masz konkurencję! I to nieuczciwą, bo zasadzającą się w stosunku dwóch na jednego. Ulice Oslo, oprócz bohatera powieści Jo Nesbø, zaczął również patrolować tandem, złożony z wiecznie kopcącego papierosy komisarza Gunnarstranda i jego asystenta Franka Frølicha.

Ten drugi w Czwartym napastniku, trzeciej wydanej w Polsce książce Kjella Ola Dahla, wpada w tarapaty. A wszystko przez kobietę. Frølich na punkcie pociągającej Elisabeth Faremo dostaje obłędu. Ślepnie i głuchnie na życzliwe uwagi kolegów z pracy, coraz bardziej wpędzając się w kłopoty.

Czwarty napastnik, fot. Marta Matyszczak.

Brat Faremo to gangster, którego banda podejrzana jest o zabójstwo strażnika, pilnującego pewnego kontenera. Wkrótce Jonny Fareno ginie, utopiony w odmętach rzeki, a jego siostra przepada bez śladu. Frank, opętany pożądaniem, ze względu na brak obiektywizmu, zostaje odsunięty od sprawy. Nie mija wiele czasu, a staje się jednym z podejrzanych. Czy Frølich uległ urokom femme fatale i współpracował z przestępcami? I co wspólnego ze sprawą ma bogaty makler giełdowy, tajemnicza skrytka bankowa i bezcenny obraz włoskiego mistrza?

Poplątana intryga jest prowadzona przez Dahla po mistrzowsku. Autor z precyzją tka fabułę, doprawiając ją zaskakującymi zwrotami akcji. Wszystko to mknie w tempie niepozostawiającym czytelnikowi czasu na nudę. Napięcie zaś jest stopniowane z farmaceutyczną dokładnością.

Na szczególną uwagę zasługuje psychologicznie wiarygodny opis pogubionego we własnych uczuciach, pragnieniach i smutnej rzeczywistości Frølicha. Policjant niby wie, że działa nierozsądnie, niby zdaje sobie sprawę, iż ostrzegający go przed zgubą koledzy mają rację. Jednak z drugiej strony, nie jest w stanie oprzeć się namiętnościom. Prawdziwy z niego człowiek z krwi i kości.

Również postać komisarza Gunnarstrandy budzi sympatię i zrozumienie. Z wierzchu oschły i gburowaty, tak naprawdę martwi się o swego przyjaciela i o swoją...rybkę welonkę, która, nie wiedzieć czemu, nagle zaczęła pływać dziwnie krzywo.

Samo Oslo jawi się u Dahla jako niezwykle mroczne, nierozpieszczane przez pogodę, pełne pijackich spelun, w których królują płatny seks i narkotyki. Sceneria wręcz idealna do kryminału w klimacie noir.

Czwarty napastnik to dobrze pod względem literackim napisana książka. A dawka czarnego humoru nadaje jej dodatkowego smaczku. Do tego, wbrew panującej tendencji do produkowania cegieł, które nawet ciężko podnieść z księgarskiej półki, nowa powieść Autora Małego złotego pierścionka nie brnie w ilościową przesadę. Warto więc wybrać się w tę kryminalną wycieczkę po Oslo Kjella Ola Dahla.

Kjell Ola Dahl, Czwarty napastnik

przeł. Milena Skoczko

Czarne

Wołowiec, 2012

336 s.