Postacie

W tym dziale opowiadamy Wam o najwybitniejszych pisarzach sensacyjnego gatunku oraz o niezapomnianych bohaterach, których powołali oni do życia na kartach swych powieści.

Minizdjęcia Billa Clintona, Jamesa Pattersona i Córki prezydenta.

James Patterson – jeden z najbardziej popularnych autorów powieści sensacyjnych na świecie – i prezydent Bill Clinton zwarli szeregi i zaczęli razem pisać thrillery. W Polsce nakładem Domu Wydawniczego REBIS właśnie ukazała się ich druga książka pod tytułem „Córka prezydenta”. Kim są te dwie niezwykłe postacie? I co sprawiło, że postanowili ramię w ramię zasiąść do pisania?


Zdjęcie Naomi Rapace.

Lisbeth Salander, postać stworzona przez Stiega Larssona na potrzeby trylogii Millennium, to bohaterka, jakiej w literaturze jeszcze nigdy nie było. Drobna, niewyglądająca na swoje dwadzieścia cztery lata. Farbuje włosy na kruczoczarno, a potem stawia je na punka, ubiera się w czarną skórę, usta maluje czarną szminką. Całe jej ciało pokryte jest tatuażami na czele z wielkim smokiem na łopatce. Ale co tak naprawdę kryje się pod tym przebraniem?


Zdjęcie trylogii Millennium.

Millennijne szaleństwo od lat opanowuje cały świat. Jak dotąd sprzedano już ponad 65 mln egzemplarzy trylogii Larssona. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z piasku, który runął przetłumaczono na 44 języki. Książki przyniosły już dochód ponad 200 milionów dolarów. Jednak życie Stiega Larssona, sprawcy tego zamieszania, było równie niezwykłe jak kryminały, które pisał.


Zdjęcie Harry Hole`a.

Harry Hole to mężczyzna na wojnie. Ze światem i ze samym sobą. Harry ściga przestępców, ale i tak większość czasu spędza na walce z własnymi demonami. Jest niepokorny i bezkompromisowy. Ma niekonwencjonalne metody pracy i tylu przyjaciół, ilu wrogów.


Zdjęcie książki Jo Nesbo.

Książki Jo Nesbø zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Jednak norweski król kryminału przyznaje, że wciąż rozpiera go radość, kiedy otrzymuje pocztą książkę, w której jedynym słowem, jakie rozpoznaje jest jego własne nazwisko na okładce. Sprzedał ponad czternaście milionów książek. Obliczono, że jedna jego powieść jest kupowana co dwadzieścia trzy sekundy.


Zdjęcie Agathy Christie.

Najsławniejsza na świecie Autorka kryminałów była niezwykle skromną osobą. Jej chorobliwa wręcz nieśmiałość ujawniła się z całą mocą na obchodach dziesięciolecia wystawiania w teatrze Pułapki na myszy, najsławniejszej sztuki, jaka wyszła spod pióra Christie. Uroczysta kolacja miała odbyć się w hotelu Savoy, a Agatha została poproszona o przyjście pół godziny wcześniej, by fotoreporterzy mogli jej zrobić zdjęcia.


Zdjęcie Davida Sucheta.

Tego jajogłowego Belga z wypielęgnowanym wąsem, poczuciem własnej wyższości sięgającym sufitu i genialnymi, szarymi komórkami raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Herkules Poirot to obok Sherlocka Holmesa jeden z najsławniejszych detektywów, jakich przyniosła nam literatura.


Zdjęcie Panny Marple.

Wścibska staruszka z St. Mary Mead, panna Jane Marple, to druga po Poirocie główna bohaterka powieści detektywistycznych Agathy Christie. Sama autorka o wiele bardziej przepadała za nią niż za zarozumiałym Herkulesem Poirotem. Jane Marple to uosobienie angielskości rozumianej jako zdrowy rozsądek, sceptycyzm, dystans i powściąganie emocji.