Lisbeth Salander, postać stworzona przez Stiega Larssona na potrzeby trylogii Millennium, to bohaterka, jakiej w literaturze jeszcze nigdy nie było. Drobna, niewyglądająca na swoje dwadzieścia cztery lata. Farbuje włosy na kruczoczarno, a potem stawia je na punka, ubiera się w czarną skórę, usta maluje czarną szminką. Całe jej ciało pokryte jest tatuażami na czele z wielkim smokiem na łopatce. Ale co tak naprawdę kryje się pod tym przebraniem?
Brat Stiega Larssona, Joakim, twierdzi, że pierwowzorem Lisbeth była jego córka, Terese, która miała anoreksję i dysleksję, ale, zupełnie jak Lisbeth, bez trudu potrafiła naprawić komputer. Stieg miał z nią podobno utrzymywać kontakt. Z pewnością pierwowzorem Salander jest Pippi Langstrumpf - Pippi Pończoszanka, postać stworzona przez Astrid Lindgren. Mała feministka, która potrafiła podnieść konia, pokonać najsilniejszego siłacza świata i tak jak Salander nie znosiła wszelkich nakazów. Zresztą na drzwiach mieszkania Lisbeth wisi tabliczka z napisem V. Kulla, co jest odniesieniem do Villi Villekulli, w której mieszkała Pippi.
Lisbeth ma siostrę bliźniaczkę Camillę, jednak niewiele o niej wiadomo. Najprawdopodobniej jej postać miała się pojawić w kolejnych częściach Millennium. Ojciec Salander znęcał się psychicznie i fizycznie nad jej matką, aż mała Lisbeth postanowiła stanąć w jej obronie i spalić ojca żywcem w samochodzie. Ani policja, ani opieka społeczna nie wierzyły Lisbeth, gdy opowiadała o tym, co działo się w domu. Zamiast jej pomóc, zamknięto dziewczynkę w szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze, gdzie pewien lekarz znęcał się nad nią. Dorosła, Lisbeth wciąż przebywa pod opieką kuratora. Jest zupełnie aspołeczna, nie zaprzyjaźnia się z ludźmi, zresztą trudno ją za to winić, biorąc pod uwagę to, co przeżyła.
Jest świetną hakerką, znaną w internetowym świecie pod nickiem Wasp. Pracuje w firmie Milton Security u Dragana Armanskiego, wyszukując informacje o ludziach. Nie stanowi dla niej problemu włamanie się na czyjś komputer i przykładowo wykradnięcie wszystkich danych.
Lisbeth potrafi stanąć we własnej obronie. Gdy jej kurator gwałci ją, Salander przygotowuje zemstę, w rezultacie której „opiekun” ma na brzuchu wytatuowany napis głoszący: „Jestem sadystyczną świnią, dupkiem i gwałcicielem”.
Lisbeth ma doskonałą pamięć fotograficzną, co przydaje się w jej pracy. Jej ulubionym posiłkiem jest mrożona pizza - Billy's Pan Pizza i cola, kupowane w sieciowym sklepie 7-Eleven. Zresztą te upodobania kulinarne łączyły ją ze Stiegiem Larssonem.
W szwedzkiej wersji filmu zagrała ją Noomi Rapace, która wystąpiła też w filmie o Sherlocku Holmesie z Robertem Downey Jr i Judem Law. W amerykańskiej Dziewczynie z tatuażem w postać Salander wcieliła się Rooney Mara, odtwórczyni jednej z ról w Social Network, filmie o powstaniu Facebooka. Podobno, gdy aktorka starała się o rolę Lisbeth, reżyser, David Fincher, nawet nie chciał na nią patrzeć. Aktorka dla roli poprzekłuwała sobie mnóstwo miejsc na ciele, ścięła włosy, utleniła brwi i nauczyła się jeździć na motorze. Za tę kreację otrzymała nominację do Oscara.
Krwawa mścicielka – Lisbeth Salander - stała się ikoną radykalnego ruchu feministycznego. A jedyna Szwedka, która faktycznie nazywa się Lisbeth Salander, mieszka w małej mieścinie, ma coś około sześćdziesięciu lat i serdecznie ma też dość telefonujących do niej dziennikarzy.