Harry Hole to mężczyzna na wojnie. Ze światem i ze samym sobą. Harry ściga przestępców, ale i tak większość czasu spędza na walce z własnymi demonami. Jest niepokorny i bezkompromisowy. Ma niekonwencjonalne metody pracy i tylu przyjaciół, ilu wrogów.

Gdyby napisać Harry'emu Hole'owi, głównemu bohaterowi powieści Jo Nasbø CV, zapewne wyglądałoby ono tak:

Imię i nazwisko: Harry Hole

Urodzony: 1963r.

Miejsce urodzenia: Oppsal, dzielnica Oslo

Adres: Sofies Gate w dzielnicy Bislett, później hotel Leon; jego drugim domem jest restauracja u Schrodera.

Wzrost: 193 cm

Waga: 95 kg

Kolor oczu: Niebieskie

Znaki szczególne: Blizna na lewym policzku od kącika ust aż do ucha.

Wykształcenie: Wyższa Szkoła Policyjna

Stan cywilny: W nieformalnym związku z Rakel Fauke, samotną matką Olega.

Lubi: Muzykę (wszystko co mieści się pomiędzy Sex Pistols a Dukiem Ellingtonem, od Neila Younga po Slipknot).

Ulubiony film- Rozmowa F. Coppoli

Ulubiony trunek– Jim Beam

Nie lubi: Autorytetów

Zalety: Potrafi współczuć i ma poczucie fair play

Uzależnienie: Alkohol

Harry Hole to mężczyzna na wojnie. Ze światem i ze samym sobą. Harry ściga przestępców, ale i tak większość czasu spędza na walce z własnymi demonami. Jest niepokorny i bezkompromisowy. Ma niekonwencjonalne metody pracy i tylu przyjaciół, ilu wrogów. Do tej pierwszej grupy należy Rakel i Oleg, a także Beate Lønn (szefowa działu kryminalistyki), Stale Aune (policyjny psycholog), Ali (który prowadzi lokalny sklepik).Harry Hole, fot. Marta Matyszczak.

Nesbø, kiedy zaczął pisać o Harrym, stwierdził, że ma dosyć książkowych policjantów, którzy mimo że chleją na umór, to następnego dnia wstają z łóżka, idą do pracy i jeszcze osiągają w niej sukcesy. Jo uznał, że to niewiarygodne i postanowił, że Harry będzie prawdziwym alkoholikiem, który nie radzi sobie ze swoją chorobą i zatraca się w uzależnieniu.

Do stworzenia postaci Harry'ego zainspirował Nesbø między innymi kolega, pijak, którego woził, gdy pracował jako taksówkarz.

W wiosce, w której mieszkała babcia Nesbø, żył policjant, który nazywał się Hole. Jo i jego bracia nigdy go nie widzieli, więc wyobrażali sobie wysokiego, strasznego blondyna. Babcia ostrzegała ich, że jeżeli nie pójdą spać przed ósmą, Hole przyjdzie i ich weźmie w obroty. Lata później Nesbø już jako znany pisarz, był w owej wiosce na pogrzebie. Podszedł do niego mężczyzna i uścisnął mu dłoń, mówiąc: „To ja jestem Hole”. Jo odpowiedział na to: „Dobrze, ale nie ma jeszcze ósmej”.

Hole – to nie tylko nazwisko Harry'ego, ale też nazwa jednego z norweskich miast, którego historia sięga czasów Wikingów. Nie ma ono nic wspólnego z angielskim „hole”, oznaczającym „dziurę”. Pochodzi od staronordyckiego „hólar” czyli „okrągłe, osamotnione wzgórze”.

Matka Harry'ego była rodowita Laponką i umarła na raka, gdy Harry był jeszcze młody. Z ojcem nigdy nie mógł się dogadać, ma też siostrę z zespołem Downa.

Jego konflikt z szefostwem i współpracownikami narasta i tylko dzięki swojemu bezpośredniemu szefowi, Bjarne Møllerowi, nie zostaje wyrzucony z pracy. Ale też w swoim fachu jest niezastąpiony. Ma niezwykły talent do rozwikływania najbardziej zawiłych zagadek kryminalnych. Zyskał sławę w całej Norwegii, gdy złapał seryjnego mordercę w Australii, który zamordował jego rodaczkę. Jako nieliczny przeszedł też specjalne szkolenie FBI.

Co wspólnego ma Jo Nesbø z Harrym Holem? Oboje są romantyczni, są melancholikami i stanowią mieszankę chaosu i dyscypliny. Nesbø uważa, że w Harrym jest jakieś 70% jego samego.

Główny bohater powieści Jo Nesbø jest wielbiony przez miliony czytelników, a pewien recenzent CNN uznał, że jeżeli istnieje jakakolwiek sprawiedliwość, to Harry Hole będzie kiedyś tak sławny jak Harry Potter