Zdjęcie ze spotkania z Melonem w Korezie-intro.

Uroczysta premiera Kōmisorza Hanusika Umrzika we szranku, najnowszej książki Marcina Melona odbyła się w zeszłą środę, 15 lutego, w katowickim Teatrze Korez. To już czwarta część przygód najsłynniejszego śląskiego policjanta, która ukazała się nakładem wydawnictwa Silesia Progress pod patronatem Kawiarenki Kryminalnej.

W środowy wieczór w Teatrze Korez widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. To czytelnicy przybyli tak licznie, by wziąć udział w spotkaniu autorskim z Marcinem Melonem, twórcą postaci Achima Hanusika, najsłynniejszego katowickiego powieściowego detektywa, występującego w kryminałach o tyle wyjątkowych, że pisanych w całości w języku śląskim. Takich tłumów, jakie opanowały Korez, nie widuje się nawet na spotkaniach z najbardziej popularnymi polskimi pisarzami gatunku.

Powieści Marcina Melona o komisorzu Achimie Hanusiku/fot.Marta Matyszczak

Gościem specjalnym wydarzenia był pan profesor Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filolog klasyczny, znawca szeroko pojętej tematyki śląskości. Opowiedział publiczności między innymi o tym, czy literatura pisana w języku śląskim ma szansę zaistnieć na arenie ogólnopolskiej. Przyznał też, że z kryminałów czyta tylko te, które wyszły spod pióra Marcina Melona.

Teatr Korez w Katowicach. Tuż przed spotkaniem z Marcinem Melonem/fot.Damian Matyszczak

Marcin Melon z dowcipem, charakterystycznym zresztą dla jego książek, odpowiadał na pytania. Wyznał, iż nazwisk dla swoich bohaterów szuka na cmentarzu, narażając się tym samym na nieprzychylne komentarze innych odwiedzających nekropolię i spoglądających spod oka na autora zapisującego owe nazwiska w telefonie komórkowym.

Publiczność dopisała na spotkaniu z Marcinem Melonem w Teatrze Korez/fot.Damian Matyszczak

Profesor Zbigniew Kadłubek na promocji książki Marcina Melona pt. "Komisorz Hanusik. Umrzik we szranku"/fot. Damian Matyszczak

Nie zabrakło też poważniejszych tematów, które pisarz porusza w swoich książkach, jak chociażby kwestia tożsamości śląskiej czy historii regionu, która nawet samym mieszkańcom Śląska często nie jest znana.

Jarosław Kassner, autor okładek do książek Marcina Melona/fot.Damian Matyszczak

Spotkanie promujące "Komisorza Hanusika. Umrzika we szranku" Marcina Melona/fot.Damian Matyszczak

Jednym z elementów humorystycznych tomów o kōmisorzu Hanusiku są te dotyczące odwiecznych animozji śląsko-zagłębiowskich. Tak się złożyło, iż na widowni w Korezie był profesor Zbigniew Białas, autor sosnowieckiej trylogii: KorzeńcaPudru i pyłu oraz Talu. Nadarzyła się więc okazja do powymieniania się uszczypliwymi wobec „drugiej strony” cytatami z książek obu autorów.

Pełna widownia Teatru Korez na spotkaniu z Marcinem Melonem/fot.Damian Matyszczak

Marcin Melon (w środku) opowiada o swojej najnowszej książce pt. "Komisorz Hanusik. Umrzik we szranku"/fot.Damian Matyszczak

Parę słów na temat powstawania okładek do serii o Hanusiku powiedział malarz, pan Jarosław Kassner, który stworzył ilustracje z wizerunkiem bohatera. Zdobią one kolejne tomy cyklu, pięknie odróżniając się od taśmowych produkcji często niemal identycznych okładek w większości książek pojawiających się na rynku.

Marcin Melona rozdaje autografy/fot.Damian Matyszczak

Na koniec odbył się konkurs dla publiczności, w którym do wygrania były ufundowane przez wydawnictwo Silesia Progress powieści o kōmisorzu Hanusiku.

Rozmowy z czytelnikami na spotkaniu z Marcinem Melonem trwały długo/fot.Damian Matyszczak

Autografom i zakulisowym rozmowom z Marcinem Melonem nie było końca.

Zachęcamy do czytania tych znakomitych, zabawnych, ale i przedstawiających prawdziwy obraz Śląska kryminałów.

Na serię o Kōmisorzu Hanusiku składają się:

1. Kōmisorz Hanusik 

2. Kōmisorz Hanusik. We tajnyj sużbie ślōnskij nacyje

3. Kōmisorz Hanusik i Sznupok

4. Kōmisorz Hanusik. Umrzik we szranku