O podróżach z kryminałem, czyli turystyce tropem kryminalnych bohaterów literackich Kawiarenka Kryminalna miała przyjemność opowiedzieć w ostatni czwartek, 15 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Zakątki świata oczami obieżyświata”.

By podróżować z kryminałem, wcale nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy ani jeździć daleko. Wystarczy przeczytać jeden z ponad stu wydawanych co roku polskich kryminałów i ruszyć tropem literackich bohaterów. Przekonywaliśmy o tym zebranych w jastrzębskiej bibliotece gości, opowiadając im o śledzeniu Rudolfa Heinza po Katowicach, Teosia Olkiewicza po Poznaniu, bohaterów Sierpniowych kumaków po Półwyspie Helskim, Eberharda Mocka po Wrocławiu, Alojzego Korzeńca po Sosnowcu czy też mistrza po Krakowie.

J1J2

Przy okazji przybliżyliśmy czytelnikom powieści Mariusza Czubaja, Ryszarda Ćwirleja, Violetty Sajkiewicz i Roberta Ostaszewskiego, Marka Krajewskiego, Zbigniewa Białasa czy Marcina Świetlickiego.

J3J5

J4J6

Udaliśmy się też w dwie skandynawskie podróże. Odwiedziliśmy Kopenhagę tropem Joanny Chmielewskiej oraz Ystad Kurta Wallandera. Na prezentowanych przez nas zdjęciach, można było zobaczyć, że w mieście, w którym Henning Mankell osadził akcję swoich powieści, podczas naszej wizyty lało nie gorzej niż tego czwartku w Jastrzębiu-Zdroju. Jednak nawet najgorsze warunki pogodowe nie są w stanie prawdziwych fanów kryminałów odstraszyć od podążania tropem ich ulubionych bohaterów literackich.

Tradycyjnie już pod koniec spotkania rozlosowaliśmy wśród zebranych kryminalne nagrody książkowe. Serdecznie dziękujemy bibliotece w Jastrzębiu-Zdroju za miłe spotkanie!