W ostatnich dniach czerwca Kawiarenka Kryminalna odwiedziła Częstochowę i Mysłowice wraz ze swoim cyklem wykładów „Kryminaliści w Bibliotece”. Rozmawialiśmy o fenomenie skandynawskiej literatury kryminalnej na przykładzie życia i twórczości Camilli Läckberg, Stiega Larssona i Jo Nesbø.

Częstochowskie spotkanie zorganizowane zostało dzięki uprzejmości Urzędu Miasta wCzęstochowie, a w szczególności Tomasza Jamrozińskiego, który prócz tego, że pracuje w urzędzie, pisze teżkryminały (Schodząc ze ścieżki, Oficynka, 2012). Tego poniedziałkowego wieczora (15 czerwca) spotkaliśmy się nieopodal Ratusza, w Odwachu, w którym niegdyś mieścił się areszt (zatem kryminalny klimat został zachowany), a teraz odbywają się tu różnego rodzaju imprezy kulturalne pod hasłem: „Aleje, tu się dzieje”! Publiczność nie zawiodła. Chętnie wzięła też udział w kryminalnym quizie, dla zwycięzców którego Kawiarenka Kryminalna przygotowała książkowe nagrody. A po multimedialnej prelekcji porozmawialiśmy jeszcze o kryminałach, nie tylko skandynawskich.

cz1cz2

cz3cz4

cz5cz6

Z kolei w Mysłowicach, do których zawitaliśmy 18 czerwca, przywitała nas młodzież licealna, która z chęcią zamieniła lekcje na spotkanie poświęcone kryminałom, oraz stali czytelnicy filii nr 7. Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach była doskonale przygotowana na kryminalne starcie. Na miejscu zdarzenia odkryliśmy pozostawione ślady zbrodni oraz odciski stóp prowadzące wprost do...mordercy. Pod koniec wykładu rozlosowaliśmy książkowe nowości wśród gości.

m4m2

m3m6

m1m5

Dziękujemy za niezwykle miłe spotkania!