Kawiarenka Kryminalna miała ostatnio przyjemność zagościć w kilku śląskich bibliotekach ze swoim cyklem wykładów organizowanych pod hasłem Kryminaliści w Bibliotece. O fenomenie skandynawskiej literatury kryminalnej na przykładzie życia i twórczości Camilli Läckberg, Stiega Larssona i Jo Nesbø opowiedzieliśmy w bibliotekach w Katowicach Ligocie i Siemianowicach Śląskich.

W kwietniu spotkaliśmy się z czytelnikami biblioteki w Katowicach Ligocie. Mimo pięknej pogody wielbiciele mrocznych klimatów z dalekiej północy przybyli, by porozmawiać o swoich ulubionych bohaterach literackich. A dla wszystkich gości Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało niespodziankę w postaci powieści Kolekcjoner skór Jeffery'a Deavera, które można było wygrać w losowaniu.

K3K4

K5K1

W maju za to w położonej w pięknym parku bibliotece w Siemianowicach Śląskich zgromadzili się uczniowie szkół średnich, by również udać się w literacką podróż do Szwecji i Norwegii. Tym razem za oknem pogoda była iście skandynawska (tzn. lało jak z cebra), więc od razu wczuliśmy się w atmosferę powieści z dreszczykiem. Młodzieży szczególnie przypadła do gustu multimedialna forma wykładu, pełnego filmowych czy słuchowiskowych przerywników. I na koniec tradycyjnie wylosowaliśmy wśród zebranych książkowe nagrody.

S1S3

S4S5

Dziękujemy za miłe spotkania i polecamy się na przyszłość!

Marta Matyszczak