W ostatni weekend tego lata w katowickim Spodku odbyły się Targi Książki. Kawiarenka Kryminalna również wzięła udział w tym czytelniczym święcie. Tym razem spotkania z „kryminalistami” odbyły się pod hasłem kryminalnych podróży tropem bohaterów literackich.

Trend na wycieczki śladami fikcyjnych, książkowych postaci jest niezwykle popularny chociażby w krajach skandynawskich czy w Wielkiej Brytanii, a do Polski wchodzi już wielkimi krokami. Wraz ze Zbigniewem Białasem przespacerowaliśmy się więc wirtualnie po Sosnowcu, a z Mariuszem Czubajem po Katowicach, wspomagając się fotorelacjami z naszych wcześniejszych, rzeczywistych podróży.

targi1-maletargi2-male

W sobotę, drugiego dnia targów, spotkaliśmy się ze Zbigniewem Białasem, autorem dwóch tomów sosnowieckich kronik: „Korzeńca” oraz „Pudru i pyłu”. Tłumy wielbicieli powieści stawiły się w Spodku, by posłuchać, jak profesor Białas opowiada o stolicy Zagłębia oraz swojej najnowszej książce. Potem stoisko Wydawnictwa MG przeżyło oblężenie – fani wykupili cały przygotowany dla nich nakład powieści! Autografom nie było końca.

targi3-maletargi4-male

W niedzielne południe za to zaszczycił nas swoją obecnością Mariusz Czubaj, autor kryminałów o katowickim profilerze, Rudolfie Heinzu: „21:37”, „Kołysanki dla mordercy” oraz „Zanim znowu zabiję”. Panu Mariuszowi, choć na co dzień mieszka w Warszawie, doskonale udało się w swoich powieściach oddać klimat Katowic. Porozmawialiśmy też nieco o kondycji współczesnego kryminału i polskiego czytelnictwa. Szkoda jedynie, że Wydawnictwo WAB nie zapewniło kilku egzemplarzy powieści Mariusza Czubaja, które mogliby kupić czytelnicy, bo chętnych na zapoznanie się z przygodami Rudolfa Heinza nie brakowało.

targi5-maletargi6-male

targi7-maletargi8-male

Następne targi już za rok. A przed nami całe dwanaście miesięcy na nowe kryminalne podróże, na które i Was zapraszamy!