Okładka książki Osiem Radki Trestikovej

2. grudnia pod patronatem Kawiarenki Kryminalnej ukazała się powieść "Osiem" czeskiej autorki Radki Třeštíkovej. Za polską edycją stoi wydawnictwo Stara Szkoła. Zachęcamy do lektury.

W praskim Lasku Diablickim zostaje postrzelona młoda kobieta. Nieprzytomna trafia do szpitala, a policja nie potrafi znaleźć sprawcy. Podejrzany jest narzeczony, przyjaciółka, a nawet rodzina, w której ofiara pilnowała dzieci.
"Osiem" nie jest jednak typową powieścią kryminalną. Powaga miesza się tu z groteska, banał z oryginalnością, fundamentalne pytania z błahymi odpowiedziami, a całość jest doprawiona intrygującą i nietypową narracją. Nie może zatem dziwić, ze mamy do czynienia z jednym największych czeskich bestsellerów ostatnich lat.

Ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy jest gwarancją świetnej literackiej rozrywki!

Autorka posiada charakterystyczny, czysty, wciągający, wręcz hipnotyczny styl z humorem, delikatna skłonnością do hiperboli i dosadnym językiem. Jest mistrzynią skrótów myślowych oraz długich zdań. Nie boi się żadnych tabu i potrafi mówić o nich wprost, trafnie, zwięźle, bez upiększeń i bez ogródek.
Vladimira Sumberova
Idnes.cz

Radka Třeštíková – ur. 1981, ukończyła studia prawnicze i przez kilka lat pracowała w tym zawodzie. Pierwszą powieść Dobrze mi tak wydała w 2014 roku. Największy rozgłos przyniosła jej powieść Babeczki (2016) oraz powieść obyczajowo-humorystyczna Osiem (2017), która została sprzedana w 100 000 egzemplarzy. Obecnie jest najpopularniejszą czeską pisarkę. W 2019 roku wystąpiła w czeskiej edycji programu Star Dance. Jest żoną jednego z najpopularniejszych czeskich fotografów, Tomasza Třeštíka. (mat. wyd.)