Najlepsze przepisy z Fjällbacki zawierają w sobie ryby i owoce morza. Jeden z moich ulubionych, stworzony przez Christiana do naszej pierwszej książki kucharskiej pod tytułem Smaki z Fjällbacki, to przepis na krewetki.

Kawiarenka Kryminalna: Niektórzy krytycy twierdzą, że Twoje powieści ze względu na rozbudowany wątek obyczajowy są przeznaczone raczej dla kobiet niż dla mężczyzn. Zgadzasz się z tym?

Camilla Läckberg: Nie. Uważam, że sprawy rodzinne dotyczą w takim samym stopniu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ale to prawda, że mam więcej kobiet – czytelniczek.

KK: Który z bohaterów Twoich książek jest Twoim ulubionym, a którego ewidentnie nie lubisz?

C.L.: Moi ulubieńcy to Erica i Patrik. Ale jako pisarka muszę interesować się każdym moim bohaterem. Lubię zajmować się nimi wszystkimi, nawet mordercami.

KK: Gdybyś spotkała Erikę w prawdziwym życiu, czy mogłybyście się zaprzyjaźnić?

C.L.: Tak! Mamy wiele ze sobą wspólnego! (śmiech)

Camilla Läckberg/fot. Rotsee/Źródło: Wikipedia

KK: Turyści mogą zwiedzać Fjällbackę tropem bohaterów Twoich książek. Istnieją nawet wyspecjalizowani ku temu przewodnicy. Jak ma się prawdziwa Fjällbacka do tej książkowej? Zamordowano tam kiedyś kogoś?

C.L.: Staram się jak najwierniej opisywać Fjällbackę. Jednak wszystkie te morderstwa to fikcja.

KK: Jesteś fanką wszelkiego rodzaju reality show. Brałaś nawet udział w Tańcu z Gwiazdami. Co pociąga Cię w tego typu programach i czy planujesz jakiś kolejny występ w telewizyjnym show?

C.L.: Jak na razie nie zamierzam brać udziału w żadnym reality show, ale uwielbiam je oglądać! Świetnie się bawiłam w Tańcu z Gwiazdami! A teraz startuję w zawodach Pro am dance.

KK: Podobno sama nie wiesz, co lubisz bardziej: jeść czy gotować. Napisałaś nawet dwie książki kucharskie z Christianem Hellbergiem, znanym kucharzem, również pochodzącym z Fjallbacki. Czy mogłabyś podać nam szybki przepis na jakiś specjał z Fjallbacki?

C.L.: Najlepsze przepisy z Fjällbacki zawierają w sobie ryby i owoce morza. Jeden z moich ulubionych, stworzony przez Christiana do naszej pierwszej książki kucharskiej pod tytułem Smaki z Fjällbacki, to następujący przepis na krewetki:

Krewetki koktajlowe z mango i limonką

(dla 4 osób)

1 mango

1 ogórek

1 plaster arbuza

1 awokado

200 gram obranych krewetek

½ papryczki chilli

4 łyżki stołowe soku z limonki

1 łyżka stołowa nasion kolendry

1 garść świeżej kolendry

1 łodyga trawy cytrynowej

sól i pieprz

zielona sałata

zioła

grzanki

Obierz mango, arbuza, ogórek i awokado i pokrój je w kostkę. Wymieszaj je z krewetkami i umieść w czterech naczyniach. W mikserze zmieszaj papryczkę chilli, sok z limonki, nasiona kolendry oraz świeżą kolendrę. Przypraw startą trawą cytrynową, solą i pieprzem. Wylej sos na krewetki i warzywa.

Udekoruj zieloną sałatą, ziołami i grzankami.

Smacznego!

KK: W szwedzkiej telewizji można zobaczyć filmy na podstawie Twoich powieści. A gdyby miała powstać hollywoodzka ich wersja, kogo widziałabyś w rolach Eriki i Patrika?

C.L.: To bardzo trudne pytanie. Nie mam pojęcia! Ale uwielbiam aktorów, którzy teraz grają Erikę i Patrika. Claudia i Rickard wykonują kawał dobrej roboty!wszystkie-dobre

KK: Jesteś pisarką, matką trojga dzieci, żoną, jeździsz po świecie, promując swoje książki. Jak na to wszystko znajdujesz czas?

C.L.: To planowanie! Doskonałe planowanie! Promowanie moich książek jest częścią mojej pracy, więc muszę to zwyczajnie zgrać z życiem rodzinnym.

KK: Wyszłaś za mąż za policjanta. Czy Martin służy Ci radami dotyczącymi tajników pracy policji podczas pisania powieści?

C.L.: Martin doradzał mi trochę, kiedy zaczęłam pisać. Tak właśnie się poznaliśmy! Teraz mam wielu konsultantów, którzy pomagają mi w kwestiach związanych z pracą policji.

KK: Czy masz w planach napisanie kryminału poza sagą z Fjällbacki?

C.L.: Nie mam takich zamiarów, ale nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

KK: Czy Mellberg pójdzie kiedyś na emeryturę, a Patrik obejmie posadę szefa komisariatu w Tannumshede?

C.L.: Musicie po prostu czytać dalej i zobaczycie sami!

Wywiad przeprowadziła Marta Matyszczak

Camilla Läckberg – szwedzka autorka kryminałów, zasłynęła ośmiotomową już sagą z Fjällbacki, której akcję osadziła w swoim rodzinnym miasteczku, położonym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Z wykształcenia ekonomistka, matka trojga dzieci.