Już po raz czwarty Kawiarenka Kryminalna miała przyjemność gościć w raciborskiej bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Tym razem tematem dwóch spotkań była sensacyjna literatura młodzieżowa, a na wieczornym wykładzie na dorosłych czytelników czekała królowa kryminału, Agata Christie.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu to jedna z najprężniej działających jednostek regionu. Każdego tygodnia gości w swoich progach pisarzy, aktorów, ludzi sztuki, znajduje u siebie miejsce nie tylko dla literatury, ale i muzyki, teatru, sztuk plastycznych, a także dla Kryminalistów w Bibliotece, projektu Kawiarenki Kryminalnej poświęconego znanym i lubianym autorom powieści kryminalnych.

Biblioteka w Raciborzu/fot. Marta Matyszczak.Kryminaliści w Bibliotece - 3/fot. Marta Matyszczak.

W ten marcowy poranek wybrałam się do Raciborza, by młodzieży gimnazjalnej opowiedzieć o takich autorach jak Alan Bradley, Andrew Lane, Carlos Ruiz Zafón, John Flanagan, Carl Hiaasen, Karen Karbo, z klasyki – Agata Christie, Arthur Conan Doyle, a z naszego polskiego podwórka – Joanna Chmielewska czy Rafał Kosik.

Kryminaliści w Bibliotece - 1/fot. Marta Matyszczak.Kawiarenka Kryminalna - 2/fot. Marta Matyszczak.

Mając kilka godzin przerwy przed wieczornym spotkaniem, wyruszyłam na zwiedzanie Raciborza. Już sam spacer starówką to przyjemność. Zabytków ci tutaj pod dostatkiem. Niektóre mogą się nawet okazać mylące – coś co z zewnątrz wygląda na kościół, naprawdę okazuje się być muzeum miejskim, w którym spotkać można...Tytusa, Romka i Atomka.

Muzeum Miejskie w Raciborzu/fot. Marta Matyszczak.Muzeum Miejskie w Raciborzu - 6/fot. Marta Matyszczak.

Rynek w Raciborzu/fot. Marta Matyszczak.Rynek w Raciborzu - 8/fot. Marta Matyszczak.

O godzinie osiemnastej do biblioteki przybyli dorośli czytelnicy, by poznać najgłębiej skrywane sekrety królowej kryminału wszech czasów – Agaty Christie. W wigilię Dnia Kobiet opowieść o mistrzyni gatunku była jak najbardziej na miejscu w tym zmaskulinizowanym, sensacyjnym światku literackim.

Kryminaliści w Bibliotece - 10/fot. Marta Matyszczak.Kryminaliści w Bibliotece - 10/fot. Marta Matyszczak.

A na koniec na wszystkich gości czekała niespodzianka ufundowana przez wydawnictwo Czarna Owca – kryminalne nowości do wygrania w losowaniu.Więcej zdjęć ze spotkań możecie znaleźć tutaj i tutaj.