Chwilektore

Klaudia Muniak była dotąd znana czytelnikom ze swoich thrillerów medycznych. Jej najnowsza książka, „Chwile, które nigdy się nie wydarzą”, to powieść obyczajowa, druga (po „Wszystko, czego nie zrobiliśmy razem”) część Serii Londyńskiej. Mimo że autorka zmieniła gatunek literacki, w ramach którego się porusza, to także tutaj możemy liczyć na emocjonujące zwroty akcji i narastające napięcie, niczym w rasowym tytule spod znaku grozy.

Klaudia Muniak – z zawodu biotechnolożka – także w tej powieści sięga po własne doświadczenia, przefiltrowuje je zgodnie z potrzebami fabularnymi i wykorzystuje w prezentowanej historii. Anita – główna bohaterka „Chwil, które nigdy się nie wydarzą”, jest także biotechnolożką, pracuje w laboratorium (jak niegdyś autorka) i boryka się z trudnym życiem emigrantki.

Pisarka wie dokładnie, o czym opowiada swoim czytelnikom, ponieważ sama od lat mieszka w stolicy Wielkiej Brytanii i doskonale są jej znane bolączki młodej kobiety wyjeżdżającej do pracy za granicą. Zwłaszcza początkowy etap pobytu w obcym kraju napawa lękiem i stawia przed emigrantką wiele trudności (znalezienie pracy, akomodacja w nowym, nieznanym środowisku, znalezienie znajomych, dobrego mieszkania itd.). Walczy też z nimi Anita.

Dla Anity najważniejsza jest praca. Schematy jej działań można łatwo porównać do tych typowych dla innych uzależnień – od narkotyków czy alkoholu. Jak udowadnia autorka, pracoholizm może być także niebezpieczny. Anita nie potrafi i nie chce odpoczywać. Siedzi w laboratorium po godzinach, w weekendy ślęczy nad komputerem, aż wreszcie dzięki przyjaciółce zauważa problem i postanawia zawalczyć także o szczęście w życiu osobistym.

„Chwile, które nigdy się nie wydarzą” to powieść obyczajowa, ale doskonale są w niej dostrzegalne elementy typowe dla thrillera psychologicznego. Narastające napięcie, klimat tajemniczości – te związane są głównie z wątkiem przeszłości Anity. Dziewczyna skrywa sekret, a autorka stopniowo i powoli uchyla rąbka tajemnicy, aż do zaskakującego zakończenia. Sporo tu też wątków związanych z uczuciami czy kwestiami romansowymi.

Ta powieść to również wycieczka po Londynie – mamy nawet na początku załączoną specjalną mapkę z zaznaczonymi miejscami ważnymi dla akcji. Klaudia Muniak przedstawia nam ciekawe, klimatyczne, pełne uroczych miejscówek miasto. Po tej lekturze z pewnością nabierzecie ochoty na wyprawę do Wielkiej Brytanii.

Kolejnym elementem łączącym drugi tom Serii Londyńskiej z gatunkiem thrillera psychologicznego jest pierwszoosobowa narracja, która pozwala czytelnikowi wejść w głowę bohaterki. Autorka drobiazgowo analizuje zachowania swojej protagonistki i kierujące nimi motywy. Warstwa psychologiczna powieści jest doskonale dopracowana.

Nie sposób też nie wspomnieć o stronie graficznej książki – oprócz wspomnianej mapki mamy tu też świetną, oddającą ducha powieści okładkę.

Jeżeli lubicie thrillery psychologiczne, „Chwile, które nigdy się nie wydarzą” z pewnością przypadną Wam do gustu.

Klaudia Muniak

„Chwile, które nigdy się nie wydarzą”

Czwarta Strona

Poznań, 2022

381 s.