Już w czwartek, 15 października, Kawiarenka Kryminalna zawita w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Opowiemy Wam o podróżach z kryminałem, czyli wycieczkach tropem kryminalnych bohaterów literackich. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Kawiarence po Sową przy ul. Wielkopolskiej 1a. Zapraszamy!

Co?

Podróże z kryminałem to niezwykle popularny już w innych krajach, a wchodzący dopiero na polski rynek trend na wycieczki śladami kryminalnych bohaterów literackich. Tłumy turystów przemierzają Sztokholm tropem postaci stworzonych na kartach "Millennium" przez Stiega Larssona, mała, nadmorska Fjällbacka przeżywa oblężenie, gdy zjawiają się tam fani książek Camilli Läckberg. W Ystad nawet zła pogoda nie jest w stanie zniechęcić wielbicieli Kurta Wallandera do przemierzania uliczek miasteczka. Ta kryminalna, podróżnicza moda ma się równie dobrze w stolicy klasycznej powieści detektywistycznej, w Wielkiej Brytanii, gdzie przyjeżdżają nie tylko miłośnicy twórczości Agathy Christie, ale także Iana Rankina czy Marthy Grimes. W Polsce podróże z kryminałem dopiero się rozwijają, ale i tak można już zwiedzać Wrocław tropem Eberharda Mocka czy Lublin Zygi Maciejewskiego.

Ciastko Wallandera sprzedawane w Fridolfs Konditori w Ystad/fot.Marta Matyszczak.Kafelek Korzeńca na ul. Żytniej 16 w Sosnowcu/fot.Marta Matyszczak.

Gdzie mieszkał i pracował główny bohater kryminału? Gdzie leżał czyj trup? Jak zabytki i interesujące turystycznie miejsca zostały wkomponowane w fabułę powieści sensacyjnych? Gdzie napić się ulubionej kawy książkowego detektywa?

Na te i wiele innych pytań odpowie gość Biblioteki - Marta Matyszczak w prezentacji "Podróże z kryminałem", zachęcając nie tylko do podróżowania, ale i do dobrej, kryminalnej lektury. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz multimedialny oraz pokaz slajdów z odwiedzonych przez Kawiarenkę Kryminalną kryminalno-literackich miast.

Kuźnica-miejsce akcji "SIerpniowych kumaków"/fot.Marta Matyszczak.

Pod koniec spotkania wśród wszystkich gości rozlosujemy kryminalne nagrody!

Gdzie?

Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju, Kawiarenka pod Sową, ul. Wielkopolska 1a.

Kiedy?

15 października 2015r. O godz. 18.00.

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!