Z okazji 125. rocznicy urodzin Agaty Christie głosujący na całym świecie wybrali ulubioną powieść z jej dorobku. I nie było już nikogo jest najlepiej sprzedającą się powieścią kryminalną wszech czasów. Zwycięski tytuł jest obecnie adaptowany przez BBC One na serial z gwiazdorską obsadą, w którym zagrają m.in. Aidan Turner i Charles Dance.

Lud przemówił! I nie było już nikogo z 1939 roku wybrano najpopularniejszą powieścią Agaty Christie na całym świecie. Książka zebrała 3211 z ponad 15 000 głosów, wygrywając w ogólnoświatowym głosowaniu zorganizowanym z okazji obchodów 125. rocznicy urodzin Królowej Kryminału, która przypada 15 września 2015 roku.

christie 1

Na drugim miejscu uplasowała się powieść Morderstwo w Orient Expressie, a na trzecim Zabójstwo Rogera Ackroyda – jedna z ulubionych powieści samej Christie.

Powieść I nie było już nikogo odniosła największy sukces z całego dorobku Agaty Christie. Sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy, co czyni tę książkę bestsellerem wszech czasów w kategorii powieści kryminalnych. Nazwana „arcydziełem Agaty Christie” („Spectator”) i „najbardziej intrygującą zagadką, jaką napisała Agata Christie” („New York Times”), była też, jak powszechnie wiadomo, jedną z najtrudniejszych do napisania. Christie powiedziała, że lubi tę powieść z powodu „trudnej techniki, która była wyzwaniem”.christie 2

W książce dziesięć obcych sobie osób zostaje zwabionych do posiadłości na wyspie u wybrzeża Devon przez tajemniczego U.N. Owena. Podczas kolacji zostaje odtworzona płyta z nagranym głosem gospodarza, który kolejno oskarża każdego z gości o to, że kryje mroczny sekret. Tego samego wieczoru Anthony James Marston, lekkomyślny kierowca, zostaje otruty śmiertelną dawką cyjanku potasu. Napięcie rośnie w miarę, jak giną kolejni goście, a pozostali przy życiu zdają sobie sprawę, że morderca nie tylko jest wśród nich, ale szykuje się do zabicia kolejnej osoby.

Mathew Prichard, wnuk Agaty Christie i prezes Agatha Christie Limited, skomentował, „To było naprawdę ekscytujące patrzeć, jak fani z całego świata głosują na swoją ulubioną Christie. W I nie było już nikogo moja babcia zawarła zdumiewająco złożoną intrygę, która bawiła i zadziwiała czytelników od czasu, gdy tę powieść wydano pierwszy raz w 1939 roku, i mam nadzieję, że tak nadal będzie”. (mat. wyd.)