W Gryfinie trwa właśnie Włóczykij – Festiwal Miejsc i Podróży, na którym już w najbliższą niedzielę zagości Kawiarenka Kryminalna. Jeżeli chcecie posłuchać o modzie na podróże tropem kryminalnych bohaterów literackich w Polsce i na świecie, zapraszamy 2 marca o godzinie 16.00 do Klubu Festiwalowego Włóczykija.

Podróże z kryminałem" to niezwykle popularny już w innych krajach, a wchodzący dopiero na polski rynek trend na wycieczki śladami kryminalnych bohaterów literackich. Tłumy turystów przemierzają Sztokholm tropem postaci stworzonych na kartach "Millennium" przez Stiega Larssona, mała, nadmorska Fjällbacka przeżywa oblężenie, gdy zjawiają się tam fani książek Camilli Läckberg. W Ystad nawet zła pogoda nie jest w stanie zniechęcić wielbicieli Kurta Wallandera do przemierzania uliczek miasteczka. Ta kryminalna, podróżnicza moda ma się równie dobrze w stolicy klasycznej powieści detektywistycznej, w Wielkiej Brytanii, gdzie przyjeżdżają nie tylko miłośnicy twórczości Agathy Christie, ale także Iana Rankina czy Marthy Grimes. W Polsce podróże z kryminałem dopiero się rozwijają, ale i tak można już zwiedzać Wrocław tropem Eberharda Mocka czy Lublin Zygi Maciejewskiego.

Zwiedzanie Ystad tropem Kurta Wallandera/fot. Marta Matyszczak.Półwysep Helski tropem "Sierpniowych kumaków"/fot. Marta Matyszczak.

Gdzie mieszkał i pracował główny bohater kryminału? Gdzie leżał czyj trup? Jak zabytki i interesujące turystycznie miejsca zostały wkomponowane w fabułę powieści sensacyjnych? Gdzie napić się ulubionej kawy książkowego detektywa? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w prezentacji "Podróże z kryminałem", zachęcając nie tylko do podróżowania, ale i do dobrej, kryminalnej lektury. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz multimedialny oraz pokaz slajdów z odwiedzonych przez Kawiarenkę Kryminalną kryminalno-literackich miast.

Sosnowiec tropem "Korzeńca" Zbigniewa Białasa/fot. Marta Matyszczak.Panorama Kopenhagi/fot. Marta Matyszczak.

Spotkanie odbędzie się w Klubie Festiwalowym Włóczykija w niedzielę 2 marca o godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy!

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 2014.