Kawiarenka Kryminalna wraz z wydawnictwem Noir Sur Blanc zaprasza na Konkurs Zbrodnia w Oficynie! Od dzisiaj przez kolejnych kilkanaście dni będziecie mogli zabawić się w detektywa i samodzielnie rozwiązać zagadkę kryminalną. Podpowiedzi szukajcie na naszej stronie internetowej.

Już dzisiaj publikujemy listę postaci występujących w zagadce oraz trzy notatki prasowe, które wprowadzą Was w kryminalną historię. Waszym zadaniem będzie śledzenie podsuwanych przez nas tropów przez najbliższe dni i rozwiązanie kryminalnej tajemnicy. Na koniec trzeba będzie samemu napisać notatkę prasową demaskującą przestępstwo i opisującą jego przebieg. Liczy się nie tylko trafność odpowiedzi, ale i styl zaprezentowany przez autora. Kolejne wskazówki już w środę.

Notka-1.

Na dwóch zwycięzców czeka zestaw książek ufundowanych przez wydawnictwo Noir Sur Blanc. A wśród nich takie gorące tytuły jak:
Gra w ciemno, Marco Malvaldi
Prawo panny Murphy, Rhys Bowen
Ślad na piasku, Andrea Camilleri
Po nitce do kłębka, Donna Leon
Zbrodnia i kawa, Veit Heinichen

MIEJSCE AKCJI:

Położone wśród łąk i cyprysowych zagajników senne toskańskie miasteczko Pineta, powoli zmieniające się w modny nadmorski kurort.

OSOBY:

KOMISARZ VINICIO FUSCO - kocha swoją pracę i lubi wykonywać ją przed publicznością, trudno jednak znaleźć w postaci magistra komisarza — jak on sam chciałby się tytułować — coś, co rozbudziłoby najmniejszą iskierkę sympatii. Zdaniem mieszkańców Pinety idiota doskonały i chodzący zbiór kawałów o Kalabryjczykach.

MASSIMO  - Właściciel baru “Lume”, miejsca spotkań okolicznej ludności, a zwłaszcza ZGRAI NIEZNOŚNYCH STARUSZKÓW.  Mężczyzna około trzydziestki,kręcone włosy, broda, coś arabskiego w wyglądzie, co podkreśla piracka koszula długa do kolan, jakoś cudownie wolna od śladów potu. Patrzy krzywo na uprzykrzających mu życie klientów, zwłaszcza tych żądających kawy w samo południe.

Notka-2.

ZGRAJA NIEZNOŚNYCH STARUSZKÓW - czterech dziarskich staruszków charakterystycznych dla tej okolicy, rozplotkowanych i zgryźliwych. Nic co się dzieje w Pinecie nie umknie ich uwadze.

SYCYLIJCZYK - znany pisarz, miłośnik dobrej kuchni i prowincjonalnych afer. “Włoski kryminał to ja”.

WENECJANKA - Nie zgadza się z powyższym stwierdzeniem, a pisanie kryminałów traktuje jak społeczne powołanie.

PISARZ - wschodząca gwiazda na firmamencie włoskiej powieści kryminalnej. Żonaty, co absolutnie nie przeszkadza ani jemu, ani tłumowi wiernych fanek. Ambitny karierowicz, śmiało rozpycha się łokciami w pisarskim światku. Zawsze elegancki, towarzyski i czarujący. Prywatnie chemik amator i miłośnik ptaków

SOFIA - zdolna studentka italianistyki obdarzona nieprzeciętną urodą i wyobraźnią, obiekt westchnień całego Uniwersytetu w Pizie. Fanka Pisarza, uczestniczka kursu pisania kryminałów.

GENNARO  - uczestnik kursu, księgowy, od lat piszący kryminały do szuflady. Skryty i małomówny. Kolega z wojska OTELLA BRONDIEGO.

OTELLO BRONDI - szef kuchni w restauracji “Boccaccio”, zwany Stolnicą. Żądny sławy choleryk, wyposażony w niezaprzeczalne talenty w dziedzinie sztuki kulinarnej, nad wyraz wrażliwy na punkcie swoich dań. Dlatego często obok stolika malkontenta wyrasta metr sześcienny kucharskiego brzucha okolony dwiema wielkimi kudłatymi łapami, po czym w tonie nie całkiem usłużnym pada pytanie: „Podobno coś było nie tak?”

Notka-3.

LUCIA - żona pisarza, była miss Toskanii, częściej odwiedzająca butiki niż księgarnie, czyszcząca konto pisarza szybciej niż zapełnia on strony swoich kryminałów. Gotowa uczynić wiele dla podtrzymania więdnącej urody. Bohaterka pierwszych stron tabloidów ze względu na widowiskowe starcia z fankami męża.

GIULIA - porzucona kochanka PISARZA, lecząca zranione serce w sennej Pinecie. Promotorka pracy licencjackiej Sofii. Nieprzystępny obiekt westchnień OTELLA BRONDIEGO.

NIEZNAJOMY