Tej wiosny Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz szykuje mnóstwo kryminalnych nowości dla swoich czytelników. Przedstawiamy kilka z już dostępnych na księgarskich półkach propozycji i serdecznie zachęcamy do lektury!
Donato Carrisi
Trybunał dusz
przeł. Jan Jackowicz
Albatros
Warszawa, 2014
487 s.
Paenitantiaria Apostolica, zwana też Trybunałem Sumienia - powołany w XII wieku organ Kościoła zajmujący się osądzaniem ludzkich grzechów i gromadzący informacje pozyskane w trakcie spowiedzi - ma swoją siedzibę w Watykanie. Jego tajna baza danych to największe archiwum zła na świecie, kartoteka przestępców, o jakiej mogłaby tylko marzyć FBI. Penitencjariusze analizują wydarzenia kryminalne, wyjaśniają zbrodnie i - w razie potrzeby - interweniują lub dyskretnie informują władze. Choć w XX wieku działalność kongregacji została uznana za nielegalną, jej członkowie nadal działają z potrzeby sumienia. Agencji Trybunału, Marcus oraz jego mentor i przyjaciel Clemente, próbują wyjaśnić zagadkę zniknięcia w Rzymie studentki Lary.
Michael Connelly
Piąty świadek
przeł. Łukasz Praski
Albatros
Warszawa, 2014
508 s.
Kryzysy gospodarcze nie omijają nikogo, nawet prawników. Mickey Haller, obrońca w sprawach karnych, którego biuro mieści się na tylnym siedzeniu kuloodpornego lincolna, musi zmienić specjalizację. Z powodu recesji liczba wypłacalnych klientów – głównie dilerów narkotykowych i recydywistów – maleje niemal do zera. Chcąc nie chcąc Mickey zaczyna zajmować się sprawami cywilnymi, reprezentując osoby, które nie są w stanie spłacać wysokich kredytów hipotecznych i grozi im utrata nieruchomości. Jedna z jego klientek zostaje oskarżona o zabójstwo szefa działu kredytów hipotecznych WestLand National, Mitchella Bonduranta. Haller podejmuje się jej obrony. Adwokat, dla którego kwestie winy i niewinności nie mają żadnego znaczenia, postanawia zbudować linię obrony, wskazując ławie przysięgłych „figuranta”, czyli innego potencjalnego podejrzanego. Dochodzi do wniosku, że jest na właściwym tropie – za zabójstwem kryją się porachunki w świecie wielkiej finansjery.
Patricia Cornwell
Intuicja
przeł. Maria Frąc
Albatros
Warszawa, 2014
462 s.
Sprawa zgwałcenia i zabójstwa młodej biegaczki Toni Darien, której martwe ciało znaleziono w nowojorskim Central Parku, od początku budzi wątpliwości. Ślady pozostawione na miejscu zbrodni wskazują, iż popełniono ją kilka godzin wcześniej. Kłócą się z nimi wyniki sekcji przeprowadzonej przez doktor Kay Scarpettę mówiące, iż Toni prawdopodobnie nie żyje od ponad 36 godzin. Coś łączy to morderstwo z tajemniczym zaginięciem bogatej finansistki Hannah Starr, która dosłownie rozpłynęła się w powietrzu po opuszczeniu restauracji w Greenwich Village. Siostrzenica Kay, Lucy – osobiście zainteresowana wyjaśnieniem zagadki, gdyż Hannah oszukała ją na sporą sumę pieniędzy – prowadzi własne śledztwo w cyberprzestrzeni. Czy z pomocą Lucy policji uda się odnaleźć Hannah żywą?
James Forrester
Uświęcona zdrada
przeł. Izabela Matuszewska
Albatros
Warszawa, 2014
496 s.
Anglia, rok 1563. Mija pięć lat od objęcia tronu Anglii przez Elżbietę I, córkę Henryka VIII i Anny Boleyn. Pierwszym aktem królowej jest zniesienie papieskiej kontroli nad kościołem angielskim. Biskupi niechętni nowej polityce religijnej zostają usunięci z urzędów i zastąpieni ludźmi oddanymi władczyni. Panuje atmosfera zastraszenia. Główni doradcy królewscy, sekretarz Francis Walsingham i kanclerz William Cecil, z zapałem tropią katolickie spiski. Gdy w domu Wielkiego Herolda Clarenceux zjawia się jego przyjaciel, katolik Henry Machyn, i przekazuje mu pod opiekę własnoręcznie spisaną księgę, mówiąc, iż „zależy od niej los dwóch królowych”, Clarenceux – także katolik – jest rozdarty pomiędzy lojalnością wobec Elżbiety a wiernością zasadom własnej religii. Machyn prosi go, by w razie niebezpieczeństwa przekazał manuskrypt Rycerzom Okrągłego Stołu. Co zawiera księga? Wydaje się zwykłą kroniką, ale na ostatniej stronie autor zdradza datę swojej śmierci. Kiedy ginie dokładnie tak, jak to zapisał, Clarenceux zaczyna wierzyć w znaczenie rękopisu. Wkrótce potem zostaje aresztowany i oskarżony przez Walsinghama o spiskowanie przeciwko Elżbiecie. Z braku dowodów wypuszczony na wolność i tropiony przez gwardię królewską, próbuje rozwikłać tajemnicę księgi.
Sam Eastland
Czerwona trumna
przeł. Rafał Lisowski
Albatros
Warszawa, 2013
383 s.
Powieść kryminalna, druga z cyklu, której akcja rozgrywa się w realiach stalinowskiej Rosji. Jej bohaterem jest inspektor Pekkala, oficer śledczy do zadań specjalnych, znany jako Szmaragdowe Oko, niegdyś najbardziej zaufany człowiek cara Mikołaja II, po rewolucji październikowej zesłany do syberyjskiego gułagu. W zamian za przejście na służbę rewolucji Stalin oferuje mu wolność. Pekkala musi rozwiązać zagadkę śmierci pułkownika Nagorskiego, konstruktora czołgu T-34 – tajnej broni dyktatora, jedynej nadziei Rosji na przetrwanie nieuchronnie nadciągającej wojny z faszystowskimi Niemcami. Nagorski został znaleziony na poligonie badawczym pod gąsienicami jednego z dwóch istniejących prototypów trzydziestotonowej maszyny. Odłamek kuli tkwiący w czaszce nieboszczyka wskazuje, iż nie był to wypadek. Komu zależało na jego śmierci? Agentom Hitlera? Czy może członkom Białej Gildii? – antykomunistycznej organizacji, utworzonej i teoretycznie sterowanej przez NKWD, stanowiącej wabik na wrogów Stalina. A jeśli Biała Gildia została po cichu przejęta przez byłych gwardzistów cara, którzy plany czołgu zamierzają sprzedać Niemcom? Teoria ta nabiera prawdopodobieństwa, gdy wychodzi na jaw, że enkawudziści kierujący Gildią zostali zamordowani.