Eksperymentalny projekt literacki Wykup Słowo powstał po to, by promować początkujących autorów oraz zaangażować czytelników w proces powstawania tekstu literackiego. To ewenement na polskim rynku czytelniczym. Zapraszamy do udziału w drugiej edycji przedsięwzięcia. Kawiarenka Kryminalna objęła patronat nad organizowanym w ramach akcji konkursem "Nikomu się nie śniło".

O samym konkursie "Nikomu się nie śniło" przeczytacie TUTAJ.

Pomysłodawczynią projektu i główną zarządzającą jest Katja Tomczyk, która zaprasza do współpracy utalentowanych autorów z większym lub mniejszym dorobkiem literackim, także debiutantów. Pomysł na projekt zrodził się w wannie podczas upalnego, sierpniowego wieczoru i spotkał z pozytywnym przyjęciem czytelników i recenzentów, a także z zainteresowaniem w świecie literackim.

wykup slowo

Efektem projektu jest (i zawsze będzie) antologia opowiadań. Projekt zaplanowano jako wydarzenie cykliczne (raz na dwa lata) i przewidziano jego kolejne edycje. Projekt skierowany jest do czytelników w każdym wieku.

Udział czytelników w projekcie polega na wybraniu słów, imion, fraz , które autorzy wplotą w swoje teksty. Czytelnicy płacą za użycie wskazanych przez siebie słów, imion i fraz poprzez wsparcie projektu na portalu PolakPotrafi.pl.

Pod każdym opowiadaniem znajduje się „metryczka” z listą słów, imion, fraz użytych w danym opowiadaniu wraz z nazwiskami lub pseudonimami wspierających, którzy za nie zapłacili.

Pierwszą edycję projektu zorganizowano we wrześniu 2014 r. W projekcie wzięło udział dziesięć autorek z Polski i z zagranicy. Na portalu PolakPotrafi.pl Wykup Słowo zorganizowało zbiórkę pieniędzy, które później pokryły koszty wydania antologii opowiadań, pt. „Autostop(y). Dziesięć opowiadań o wolności”. Projekt wsparło 117 osób kwotą 12717 zł. Wykupiono 49 słów, 25 imion, 6 fraz oraz 3 bohaterów. „Autostop(y)” swoją premierę miały 8 marca 2015 r. Można je kupić w prawie wszystkich księgarniach internetowych i większych księgarniach stacjonarnych oraz w polskich sklepach w Wielkiej Brytanii. Autorki promowały antologię na spotkaniach autorskich min. w Londynie, Brukseli, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Wrocławiu, Wałbrzychu.

autostopy

Marzyłeś kiedyś, by współtworzyć kulturę? Chciałbyś przyczynić się do powstania tekstu literackiego? Wymyślić imię jednemu z bohaterów albo zobaczyć wybrane przez Ciebie słowo w opowiadaniu? A może masz ulubione powiedzonko, złotą myśl lub jesteś autorem niebanalnej frazy, którą warto byłoby podzielić się z innymi? Jeśli na jedno (lub wszystkie) z powyższych pytań odpowidziałaś/eś TAK!, to znaczy, że Wykup Słowo jest właśnie dla Ciebie!!!

Strona projektu: Wykup Słowo

Strona projektu na PolakPotrafi.pl: Wykup Słowo.

Strona projektu na Facebooku: Wykup Słowo.