Już od 27 marca w polskich księgarniach można kupić Świątynię Muz powieść detektywistyczną, nominowaną do nagrody im. Edgara Allana Poe (Edgar Awards), autorstwa Johna Maddoxa Robertsa. Książka, której akcja toczy się w czasach starożytnego Rzymu jest kontynuacją przygód senatora Decjusza Cecyliusza Metellusa.

Kiedy rzymski senator Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy otrzymuje propozycję uczestnictwa w misji dyplomatycznej do Aleksandrii, wykorzystuje tę okazję do ucieczki przed wrogami, czyhającymi w Wiecznym Mieście.

Swiatynia Muz okladka-male

Delektuje się w egzotycznej afrykańskiej metropolii przyjemnościami życia, kiedy nagle skory do gniewu matematyk ginie w tajemniczych okolicznościach. Jego śmierć zbiega się w czasie z apokaliptycznymi wizjami charyzmatycznego przywódcy Ataksasa. Zaintrygowany Decjusz wszczyna śledztwo w sprawie tej haniebnej zbrodni. Nagle Decjusz odkrywa siatkę konspiratorów o szerokim zasięgu, znacznie bardziej niebezpieczną niż spodziewał się znaleźć.

John Maddox Roberts jest autorem popularnych powieści historycznych oraz kilku serii książek science fiction i fantasy m.in. opowieści o Falkonie i Conanie, dzięki którym zyskał dużą popularność. W Polsce do tej pory nakładem Wydawnictwa Bellona ukazały się: Śledztwo Decjusza, Sprzysiężenie Katyliny, Oracja Marka Scypiona, Świętokradztwo na misteriach, które razem z Świątynią Muz tworzą docenianą przez krytyków historię senatora Decjusza Cecyliusza Metellusa.

John Roberts jest weteranem wojny w Wietnamie i emerytowanym żołnierzem amerykańskich sił specjalnych ( tzw. Zielone Berety). Na stałe mieszka w Nowym Meksyku. (mat. wyd.)