Już dziś premiera Wyspy powrotów Petera Maya! Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros A. Kuryłowicz pod patronatem Kawiarenki Kryminalnej. Zapraszamy do lektury znakomitego szkockiego kryminału z podgatunku tartan noir.
JEŚLI UCIEKASZ PRZED LOSEM... LOS CIĘ ODNAJDZIE
Kiedy detektyw Sime Mackenzie wsiada do niewielkiego samolotu na lotnisku św. Huberta w Montrealu, nawet nie ogląda się za siebie. Licząca 850 mil podróż jest dla niego okazją, by uciec przed samotnością i żalem, które od dłuższego czasu naznaczają jego życie.
Sime wchodzi w skład ośmioosobowej grupy śledczej, a celem wyprawy jest wyspa Entry w Zatoce Świętego Wawrzyńca – szeroka na dwa kilometry, długa na trzy i licząca niespełna 130 mieszkańców, z których najbogatszy został właśnie zamordowany w swoim domu. Śledztwo wydaje się formalnością: dowody wskazują na zabójstwo w afekcie, a żona ofiary jawi się jako mściwa sprawczyni. Sprawa przybiera niespodziewany obrót, gdy Sime staje oko w oko z podejrzaną i jest przekonany, że ją zna, choć nigdy wcześniej się nie spotkali.
Prześladowanego przez tę pewność i cierpiącego na bezsenność detektywa zaczynają nawiedzać sny o wydarzeniach, jakie rozgrywały się w odległej przeszłości na szkockiej wyspie 300 mil dalej. Sny, w których wdowa odgrywa główną rolę. Sprawa ta staje się dla Sime'a obsesją. Pomimo dowodów obciążających oskarżoną, wierzy niezachwianie w jej niewinność, narażając się na konflikt między zawodowym obowiązkiem, który musi wypełnić, a przeznaczeniem, od którego nie może uciec. (mat.wyd.)
„Książki Szkota Petera Maya właściwie automatycznie umieszcza się w obrębie tartan noir, podgatunku obejmującego mroczne kryminały osadzone w szkockich realiach, których mistrzem jest łan Rankin. Można się z takim przyporządkowaniem spierać, zważywszy że popularność Mayowi przyniosły thrillery, których akcja rozgrywa się w Chinach, zaś jego Wyspa Lewis po raz pierwszy opublikowana została w języku francuskim, ponieważ pisarz nie mógł znaleźć brytyjskiego wydawcy. Nie zmienia to jednak tego, że wspomniana trylogia, na którą składają się powieści Czarny dom, Człowiek z wyspy Lewis i Jezioro tajemnic, to już tartan noir pełną gębą. A teraz mamy po polsku także jego Wyspę powrotów. (…) May świetnie oddaje klimat tego miejsca, łącząc elementy kryminału oraz innych odmian powieściowych i tworząc teksty literacko dość wysmakowane”.
Robert Ostaszewski, Książki. Magazyn do czytania.