Gra Sherlock Kryminalna Ukłdanka

Lucky Duck Games Polska wypuściło na rynek nową grę karcianą, która jest z jednej strony gratką dla wielbicieli serialu „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem, z drugiej zaś stanowi świetną zabawę dla tych, którzy lubią logiczne łamigłówki.

Do gry może zasiąść od dwóch do czterech osób. Będzie potrzebne trochę miejsca na stole. Rozkładamy więc cztery karty lokacji, karty spraw i tropów oraz rozdzielamy pięć rodzajów żetonów wedle opisu w (bardzo jasnej i przejrzystej!) instrukcji.

Każdy gracz podczas swojej rundy ma za zadanie „rozwiązać sprawę kryminalną”. Nieprzypadkowo wstawiam to wyrażenie w cudzysłowie, ponieważ tak naprawdę nie prowadzimy tu żadnego śledztwa. Musimy tak sprytnie dobierać karty i żetony, by połączyć je w logiczny ciąg zależny od kolorowych oznaczeń naniesionych na nie. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Ten, kto pierwszy uzbiera dziewięć punktów, wygrywa. Każda karta sprawy ma określoną liczbę punktów, które możemy zdobyć, wybierając właśnie ją. Do tego za niektóre karty przyznawane są bonusy.

„Sherlock. Kryminalna układanka” to prosta i szybka (do pół godziny) gra, która rozrusza Wasze szare komórki i zmusi do logicznego myślenia. Mogą w nią grać oczywiście fani serialu „Sherlock” – na nich czekają dodatkowe atrakcje w postaci strony graficznej gry. Na kartach znajdziemy kadry z serialu – wprawdzie nie mają one nic wspólnego z celem gry, jednak z drugiej strony dają możliwość uruchomienia wyobraźni – można sobie samemu, niejako poza konkursem, wymyślić historyjki oparte o produkcję BBC.

Sherlock. Kryminalna układanka

Co istotne – nie trzeba znać ani serialu, ani nawet postaci Sherlocka Holmesa, by móc się bawić przy tej grze. Benedict Cumberbatch na pudełku to tak naprawdę wabik – przyznam, że dla mnie akurat skuteczny.

Pamiętajcie, by uważać na małe dzieci – gra zawiera mnóstwo niewielkich elementów, które łatwo połknąć.

Gra jest solidnie wykonana z grubego, kolorowego kartonu i naprawdę cieszy oko. Będzie też służyła bardzo długo.

Gdyby popatrzeć na „Sherlocka. Kryminalną układankę” z szerszej perspektywy, można dojść do wniosku, że zadania w niej zawarte to tak naprawdę... podstawa pracy detektywa. No bo przecież bez logicznego myślenia (które tu możemy podszkolić), nikt nie będzie miał szans zostać genialnym śledczym z 221b Baker Street w Londynie.

„Sherlock. Kryminalna układanka”

Lucky Duck Games Polska

2-4 osób

Czas: 30 min.

Zawartość:

20 kart spraw

44 karty tropów

47 żetonów dowodów

6 żetonów punktów bonusowych

4 plansze lokacji

1 instrukcja