Okładka Dwoje dochow tajemnicy Karen M McManus

„Dwoje dochowa tajemnicy” to drugi kryminał amerykańskiej autorki Karen M. McManus. Jej debiutancka powieść pod tytułem „Jedno z nas kłamie” szybko powędrowała na szczyty sprzedażowych rankingów, czego nie przeoczyli producenci filmowi, kupując prawa do jej ekranizacji. Choć w jej książkach głównie występuje licealna młodzież, pozycja może zainteresować również dorosłe audytorium. Dostajemy tu ciekawie skonstruowaną intry kryminalną, a także sporo wątków psychologiczno-obyczajowych.

Akcja książki toczy się w miejscowości Echo Ridge na północno-wschodnich rubieżach Stanów Zjednoczonych. Wydarzenia poznajemy dzięki dwóm pierwszoosobowym narracjom, prowadzonym przez postacie Ellery i Malcolma. Zbiegiem okoliczności nastolatkowie lądują w samym centrum zbrodni, które wstrząsają lokalną społecznością.

Po tym jak matka Ellery i jej brata bliźniaka trafia na przymusowy odwyk, rodzeństwo przeprowadza się ze słonecznej Kalifornii do zimnego i mokrego stanu Vermont. Pod swój dach przyjmuje ich babcia. Corcoranowie nie byli tu nigdy wcześniej. Kłopoty dopadają ich już w trakcie podróży: przewoźnik gubi walizkę, a w drodze z lotniska nieomal rozjeżdżają leżące na jezdni ciało. Ktoś potrącił nauczyciela pobliskiej szkoły.

Szukanie odpowiedzi na pytanie: kto chciał się pozbyć, skądinąd bardzo lubianego, pedagoga, pobudza umysł Ellery. Fascynuje ją tematyka kryminalna. Za podejrzane uważa również milczenie rodziny w sprawie zaginionej pięć lat wcześniej ciotki Sary, bliźniaczej siostry matki. Tak matka, jak i babka unikają tematu jak ognia.

Echo Ridge kryje jeszcze więcej sekretów. Zaginięcie Sary zbiegło się w czasie z morderstwem królowej szkolnego balu Lacey Kilduff. O zabójstwo oskarżono Declana Kelly`ego, brata wspomnianego już Malcolma. Tymczasem znów zbliża się bal, a ktoś usilnie stara się popsuć nastroje. Napis na zdewastowanym cmentarnym nagrobku zapowiada, że morderca uderzy po raz kolejny.

Główna bohaterka wraz z nowymi przyjaciółmi nie oglądają się na prowadzących służbowe działania stróżów prawa i rozpoczynają prywatne dochodzenie. Marząca o prawniczej karierze domorosła detektywka szybko odkrywa, jak niepokojąco splątują się ze sobą niewyjaśnione wydarzenia z przeszłości.

McManus o mrocznych sprawach pisze lekkim i przystępnym piórem. Interesującym rozwiązaniem jest użycie podwójnego narratora i zestawienie relacji: Declana, z którego rodziny pochodzi domniemany sprawca, oraz Ellery, której ciotka, jak już było wspomniane, zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Autorka co rusz podrzuca fałszywe wskazówki i myli tropy.

W miarę upływu lektury pojawia się coraz więcej wątpliwości i pytań. Mieszkańcy Echo Ridge za fasadą serdecznych uśmiechów i small talk`u skrzętnie skrywają swoje brudne sprawki. Gdy pod wpływem wścibstwa nastolatków trupy zaczynają wychodzić z szaf, atmosfera gęstnieje.

McManus zręcznie żongluje emocjami. Raz kreuje klimat beztroski, by po chwili śmiertelnie zagrozić swoim bohaterom. Napięcie utrzymuje się aż do zaskakującego finału.

Bawi ukazana w książce, niezwykle popularna za Wielką Wodą, moda kuponowego zbieractwa. Babcia Ellery skrupulatnie wycina z gazet bony rabatowe i cieszy się na myśl o sześciu  darmowych rolkach papierowych ręczników. Hasło wyborcze Ronalda Reagana i Donalda Trumpa: „Make America Great Again” nabiera nowego znaczenia.

Karen M. McManus

„Dwoje dochowa tajemnicy”

przeł. Tomasz Wilusz

Prószyński i S-ka

Warszawa, 2019

360 s.